Alchemix Coin Nedir?

Alchemix kolay kullanım durumu ile kullanıcılarına avantaj sağladığını ifade ediyor. 
14:30
2 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Alchemix, kullanıcıların Alchemix sisteminde kilitleme teminatı karşılığında edinebilecekleri, getiri destekli sentetik token’lar yaratan bir platformdur.

Alchemix (ALCX) Nedir?

Alchemix kolay kullanım durumu ile kullanıcılarına avantaj sağladığını ifade ediyor. Alchemix’i kullanmak isteyenler aşağıdaki adımları takip ederek platformu kolaylıkla kullanabilir:

  • Alchemix ekosistemine bir depozito (teminat) yatırın.
  • Mevduat veya teminat değerinin yüzde 50’sine kadarı kredi olarak kullanılabilir.
  • Mevduat, krediyi otomatik olarak geri ödeyen zaman içinde faiz kazanır.

Bunlara ek olarak Alchemix platformunun özellikleri de şu şekilde sıralanabilir:

  • Vaults: Alchemix, varlıkların yatırılması ve ödünç verilmesi için bir merkez görevi gören Vault’u sunuyor. Bu özellik, AAVE ve MakerDAO gibi diğer kredi verme platformlarına da benzer. Apps Kasası, teminat türü olarak DAI ve ETH’yi kabul eder.
  • Transmuter: Sentetik token’lar için birincil sabitleme mekanizmasını izleyen özelliktir. Transmuter, tüm katılımcıların DAI token’ları için 1:1 oranında alUSD kullanmasını sağlar.
  • Farming: Alchemix, yield farming de sunar ve farmerlar, ekosistemde yönetim oy haklarına sahip olacak ALCX token’ları ile ödüllendirilir.

Öte yandan Alchemix akıllı sözleşmesine yatırılan her DAI/ETH, kullanıcıların hemen getiri elde etmeye başladığı Yearn kasasına yönlendirilir. Alchemix, kullanıcılarının borçlarını ödemek için borç verenlerin mevduatlarından kazanılan getirileri kullanır. Yatırımcılar mevduatlarını ne kadar uzun süre tutarlarsa, o kadar fazla getiri elde edecekler ve daha sonra o kadar fazla miktarda kredi geri ödenecektir.

ALCX tokenları yönetim tokenları olarak kullanılılıyor. Kullanıcılar ALCX’i Alchemix DAO’ya yatırdığı andan itibaren Oylama Puanları (VP) kazanmaya başlayacaklar. Kullanıcılar ne kadar uzun süre staking tutarsa ve ne kadar çok ALCX yatırırlarsa, o kadar çok VP elde ederler. Bir oylama olduğunda, kullanıcılar oylama puanlarından istedikleri miktarda kullanmayı seçebilirler.

Ayrıca Mart 2021’de Alchemix, CMS, Alameda Research ve Immutable Capital liderliğindeki 4,9 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamladı. Diğer yatırımcılar arasında Nascent, Protoscale Capital, LedgerPrime, eGirl Capital, Fisher8 Capital, Orthogonal Capital yer alıyor.

ALCX Coin Yorum

ALCX coin özellikle popüler olan bir alanda hizmet verdiği için yatırımcıların ilgisini çekiyor gibi görünüyor. Staking son zamanlarda oldukça popüler ve Binance listelenmesi de coin’e olan ilgiyi arttırmış gibi görünüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada dolar karşısında 342 USD ile işlem gören Alchemix coin, Bitcoin (BTC) karşısında da 0.006093 BTC ile işlem görüyor. Alchemix coin’in 11 Mayıs 2021’de 11.060 dolar ile en yüksek seviyeyi ve 29 Eylül 2021’de 207 dolar ile dip seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak Alchemix coin toplam arzının 1,110,530 Alchemix Coin olacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Alchemix Coin Nasıl Alınır?

ALCX Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

ALCX Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından ALCX Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), Tether (USDT) ve BUSD alarak ALCX işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar