X


ABD, Yeni Kripto Para Regülasyonlarını Oylayacak!

ABD'nin yeni kripto para yasaları 2020 yılının başlarında oylamaya açılacak.
11:00
23 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektörünün ve aslında genel olarak geleneksel finans sektörünün kalbi olarak görülen ABD, 2020 yılının başlarında kripto para birimleri hakkında yeni bir regülasyon çerçevesini oylayacak. Belirli bir çerçevenin olmadığı ve eyaletten eyalete farklı regülasyonların uygulanabildiği ABD içerisinde tam olarak bu sebepten ötürü kripto para yatırımcıları ile firmaları zor günler yaşamakta.

ABD Kripto Para Yasasına Bir Adım Daha Yaklaştı

Doğal olarak söz konusu regülasyonlar ne kadar çabuk uygulanırsa, ABD içerisindeki yatırımcılar ve girişimciler o kadar rahat hareket edebilir. Themerkle kaynağının aktardığı habere göre yeni regülasyonlar hangi federal kurumların kripto para birimleri ve dijital varlıklardan sorumlu olabileceğini belirtmeyi hedefliyor. Şu an için bu konu hakkında büyük bir iç karmaşa mevcut.

ABD içerisinde bir kripto para şirketi için lisans alma, kayıt yaptırma ve sertifika elde etme süreçleri tamamen belirsizlik tarafından yürütülüyor ve buna dair kapsamlı bir yasa yok. FinCen, SEC ve CFTC gibi ABD’nin önde gelen finansal regülatörleri kripto paralarla ilgili çeşitli kararlar almış olsalar da, bunların ülke genelinde bir standarda oturtulması herkesin yararına olacaktır.

Regülatörleri en çok zorlayacak kısım ise büyük ihtimalle kripto paraların üç farklı kategoriye ayrılması olacaktır. Kripto para birimleri, kripto para tabanlı menkul kıymetler ve kripto para tabanlı emtialar olarak bilinen bu üç tür, geleneksel finans sistemindeki eşdeğerleri nedeniyle ciddi bir hukuksal karmaşa yaratabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar