reklamı kapat

ABD Kongresinden Bitcoin Raporu

ABD Kongresine bağlı CRS, Bitcoin'e ve kripto paralara ilişkin bir rapor yayımladı.
12:00
30 Mayıs 2019

Utoday’in haberine göre CRS (Kongre Araştırma Hizmeti) bir rapor yayımladı. Raporda Bitcoin’in ABD perakende sistemindeki potansiyel rolü inceleniyor. Eskiden ABD’li hukukçulara kripto paralar konusunda danışmanlık yapmakla görevli CRS, raporunda dijital varlıkların uygulanabilir bir ödeme aracı işlevi görebileceği fikrini reddetti.

ABD Perakende Sistemi

Nakit para hala dünyaya hükmetse de kripto paralar yavaş yavaş etkinliğini artırıyor. CRS ise sayıları artan perakendecilerin nakit işlemlere elveda dedikten sonra kredi/debit kartlarına yöneldiğini ifade ediyor. Diğer tarafta, ekonominin yeni gözdesi olmasıyla Bitcoin’in ABD perakende sistemi üzerinde somut bir etki yaratıp yaratmayacağı sorgulanmaya başlandı.

Spekülatif Yatırım Aracı

CRS’ye göre bunun cevabı hayır. Zira raporda Bitcoin’in genellikle “spekülatif bir yatırım aracı” olarak kullanıldığı ve düzenleme belirsizliği ve yüksek volatilite gibi iki büyük sorundan ötürü satıcıların kripto para kabul etmeye isteksiz olduğu iddia ediliyor. Raporda şu ifadeler dikkat çekiyor:

Bitcoin’deki fiyat verileri, halkın bu kripto paraya ilgisini ve genel olarak talebini gösterse de Bitcoin’in mallar ve hizmetlerde ne sıklıkla el değiştirdiğine dair zayıf bir indikatör (para olarak ne sıklıkla kullanıldığına). Yapılan bazı analizler dijital paraların yaygın bir şekilde kullanılmadığını ve mallar ve hizmetlerde ödeme olarak kabul edilmediğini; daha ziyade yatırım araçları olarak kullanıldığını gösteriyor.

ABD’in kripto paralar konusunda en ilerici eyaletlerinden Wyoming kripto paraları yasal ödeme aracı olarak tanıdı. Ancak ABD’nin geri kalanının Wyoming kadar ilerici ve inovatif olduğunu söylemek zor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.