G20 Toplantısının Ardından Regülatörlerden Açıklamalar: Kripto Düzenlemelerinde Son Durum!

Cumartesi günü G20 toplantısının ardından Reuters'a konuşan ABD Hazine Bakanı, kripto para regülasyonlarına ilişikin çeşitli açıklamalarda bulundu.
17:30
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Cumartesi günü Hindistan’daki G20 toplantısından sonra Reuters’a kripto varlık düzenlemelerine ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Yellen, ABD’nin kripto para birimlerini tamamen yasaklamak gibi bir niyeti olmadığını ancak güçlü bir düzenleyici çerçeveye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Düzenleyici Çerçeve Genişliyor

Blockchain teknolojisinin son yıllarda daha geniş kitleler tarafından büyük bir popülarite kazanması ile birlikte kripto para birimleri de bu süreçte piyasa değerleri bakımından oldukça önemli yükselişler kaydetti. Söz konusu popülaritenin artması ve yükselişlerin hız kazanması ile birlikte dünyanın birçok ülkesindeki mali düzenleyici kurumlar da bu bağlamda yasal düzenlemeler için harekete geçti. SEC, başta stablecoin’ler olmak üzere birçok kripto para biriminin menkul kıymet olarak kabul edilmesi ve yasal düzenlemelerin buna yönelik gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti. Başta Ripple olmak üzere çok sayıda kripto şirketi, bu süreçte uzun soruşturma ve dava süreçleri ile karşı karşıya kaldı.

Öte yandan Blockchain teknolojisinin ve kripto para birimlerinin hukuki boyutuna ilişkin henüz detaylı bir bilgi sahibi olmayan yatırımcılar, bu videoyu izleyerek konuya ilişkin geniş bir bakış açısı kazanabilir.

G20 Toplantısı Sonrası Açıklamalar

G20 toplantısı sonrası basına konuşan Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, kripto regülasyonlarına ilişkin çeşitli açıklamalar yaptı. Blockchain teknolojisinin ve kripto para birimlerinin FinTech adına son derece faydalı olduğunu dile getiren Hindistan Maliye Bakanı, son dönemlerde kripto para birimlerine yönelik süregelen tartışmalara ilişkin düşüncelerini de paylaştı. Nirmala Sitharaman, kripto varlıklar hakkında olumlu ifadelerde bulunsa da ülkelerin resmi merkez bankaları haricinde basılan herhangi bir dijital varlığın “para birimi” olarak kabul edilebilmesinin söz konusu olmaması gerektiğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, Cumartesi günü Hindistan’daki G20 toplantısından sonra Reuters’e kripto para birimi düzenlemelerine ilişkin çeşitli demeçler verdi. Yellen, ABD’nin ve ABD’nin mali düzenleyici kurumlarının kripto para birimlerini tamamen yasaklamak gibi bir niyeti olmadığını belirtti. Kripto para birimlerinin tamamen yasaklama niyetlerinin olmadığını ifade etse de Yellen, kripto ekosisteminin güçlü bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacı olduğunun da altını çizdi. Ancak öte yandan IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva ise ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in verdiği demeçlerin aksine kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasının da masada olması gerektiğini öne sürdü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar