X


İran’ın İlk Bitcoin Borsası Açıldı

18:14
29 Ağustos 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

BTXCapital firması, İran’da ilk Bitcoin borsa hizmetini açarak, Bitcoin’i İran piyasasına sürmüş oldu. Firma anlık işlemler, hacim ve güncel alım-satımları, Draglet exchange platformu üzerinden ülkeye taşıyacak.

Bitcoin ,İran’da hala çözülmemiş bir çok probleme sahip. Buna rağmen her geçen gün Bitcoin’e rağbet artmaktadır. Özellikle Bitcoin, ülkede para havale hizmetleri için oldukça çok kullanılmakta.

Draglet Exchange’in CEO’su Ganesh Jung’un, International Business Times’a yaptığı açıklama da,

İran’da Bitcoin’e erişebilmek oldukça zordu. İran pazarı oldukça büyük. Platformumuz, İran’da ticareti kolaylaştıracak. Yapılması gereken tek şey para yatırmak ve ticarete başlamak. dedi.

İran merkez bankası IT müdürü Naser Hakimi’ye göre Bitcoin İran’da yasadışı. Hakimi, bu düşüncesini İran Para ve Maddecilik kanununun ikinci maddesiyle desteklemekte. O madde de “ Ülkenin resmi para formu kağıt ve demir şeklinde olabilir.” denmektedir.

Kanun hakkında Ganesh Jung,

Bu kanun, para transferini Bitcoin ile yapılmasını yasaklamaz. Batılı bir bakış açısıyla bakacak olursak, bizim tarafımızda yasadışı hiçbir şey yoktur. Ama, İran hükümeti bu tarz bir hizmeti yasaklayabilir. Ancak, hükümetin Bitcoin ticaretini yasaklayacağını düşünmüyoruz. dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar