X

2022 Yılında Yüzde 85 Düştü! Bu Altcoin Hızla Eriyor!

Yatırımcılar tedirgin, piyasadaki volatilite devam ediyor ve işler daha da karmaşık bir hal alıyor.
19:20
14 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasalarının yaşadığı birçok talihsiz olay altcoinleri adeta kana buladı. Bu kripto para en fazla etkilenenlerden oldu. Mayıs ayındaki LUNA çöküşü büyük bir kırılmanın adeta habercisiydi. Çok sayıda kurumsal fonun yatırım yaptığı LUNA, adeta domino etkisiyle kripto şirketlerinin tek tek iflasını tetikledi.

Celsius (CEL) Token

Sorunlu kripto para şirketi Celsius’un yatırımcıları, şirketin iflas başvurusunda bulunmasının ardından, müşterilerin para çekme işlemlerini dondurmasından sadece haftalar sonra zarar etmeye devam ediyor. Dün tüm DeFi borçları ödendiği için %30 değer kazanan CEL token iflas başvurusuyla birlikte hızla düşüşe geçti.

Etkilenen yatırımcıların kaderi, normal operasyonların ne zaman yeniden başlayacağına ilişkin belirsizlik nedeniyle daha da karmaşıklaşıyor. Celsius, para çekme işlemlerine izin verme konusunda iyimserliğini ifade etse de son olaylar yatırımcıların umutlarını kırmaya devam ediyor. Firmanın etrafındaki kriz, yerel tokeni CEL’in önemli sermaye çıkışları kaydetmesine de katkıda bulunmuş gibi görünüyor. CoinMarketCap verilerine göre, 2022’de %85,84 düşen token 1 Ocak’ta 1,06 milyar dolarlık bir pazar değerinden 14 Temmuz’da 0,15 milyar dolara geriledi.

Celsius (CEL) İflas

Celsius’un sorunları, likiditeyi etkileyen aşırı piyasa koşullarını gerekçe göstererek müşterilerin para çekme işlemlerini dondurmaya başvurmasının ardından geçen ayın başlarında başladı. Şirket, kullanıcılara normal operasyonları geri yüklemek için çalıştığına dair güvence vermiş olsa da saatler önce iflas başvurusunda bulundu. Şirket yaptığı açıklamada, yatırımcılara işi istikrara kavuşturmak için çalıştığına dair güvence verse de tüm birikimlerini platforma hapsedenler hale tedirgin.

Celsius’un kurucusu Alex Mashinsky şunları söyledi;

“Bu, topluluğumuz ve şirketimiz için doğru karardır. Celsius’u bu süreçte yönetecek güçlü ve deneyimli bir ekibimiz var. Celsius’un tarihine baktığımızda, bunu kararlılık ve güvenle hareket etmenin topluma hizmet ettiği ve şirketin geleceğini güçlendirdiği belirleyici bir an olarak göreceğimize eminim”.

Celsius, takip eden bir ay içinde iflas başvurusunda bulunan üçüncü kripto şirketi oldu. Voyager, önemli kayıpların ardından Bölüm 11 iflas koruması için başvuruda bulundu. Ek olarak, Three Arrows Capital, değişken piyasa koşullarında iflas koruması istedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar