reklamı kapat

2009’da Satoshi Nakamoto’nun Kurduğu BitcoinTalk Forumu Zor Günler Geçiriyor

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından kurulan Bitcointalk'a popüler sosyal medya platformlarından yapılan yönlendirmeler %33.3 azaldı.
15 Mart 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Web sitesi analiz platformu SimilarWeb verilerine göre Satoshi Nakamoto’nun kripto para topluluğuna armağanı olan Bitcointalk forumu Şubat ayında trafik yönlendirmelerinin üçte birini kaybetti.

Satoshi Nakamoto Kurmuştu

Kripto para tarihinin en eski internet forumu Bitcointalk, 2009 yılında bizzat Satoshi Nakamoto tarafından kurulmuştu. Geride bıraktığımız 10 yılda Bitcointalk kripto para topluluğunu yakından ilgilendiren birçok olaya ev sahipliği yaptı. Örneğin 10.000 Bitcoin’le pizza alan adama pizzayı forumdaki bir başka kullanıcı gönderdi, yani para yabancıya gitmedi. Ayrıca kripto para yatırımcılarının diline pelesenk olmuş HODL kelimesi de sarhoş bir Bitcointalk kullanıcınının yazım hatası yapması sonucu ortaya çıkmıştı.

Google’da Bitcoin Aramaları

SimilarWeb verileri Bitcointalk forumuna Twitter, Github, Reddit gibi platformlardan yapılan yönlendirmelerin Şubat ayında belirgin şekilde azaldığını ortaya koyuyor. Ancak düşüş yaşayan tek şey Bitcointalk’a yapılan yönlendirmeler değil. Google Trends verilerine göre aynı şekilde Bitcoin’in aranmalarının hacmi de düştü. Öyle ki Google’da Bitcoin’in aranma hacmi 18 Mart 2018’den 2 Mart 2019’a kadar %67 düşüş yaşadı.


2017 yılının Aralık ayında 20 bin dolara yaklaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin’e medyanın ilgisi oldukça fazlaydı. Bu da insanların Bitcoin’e olan merakını tetikliyordu. Böylece Bitcoin’in aranma hacmi de doğru orantılı olarak artıyordu. Ancak Bitcoin yaklaşık 15 aydır ayı sezonun etkisi altında. Bitcoin’in yeniden yükselişe geçmesi insanların kripto para piyasasına yeniden ilgi ve merak duymasına yol açabilir. Çünkü yeniden Time dergisinde görene kadar Bitcoin’e yatırım yapmayacakların sayısı bir hayli fazla.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.