X

20.000 $ Üzerinden 144 Hafta Geçti: Bitcoin’i (BTC) Büyük Hareketler Bekliyor

144 rakamının finans için çok önemli olduğu ve her döngüde çok büyük hareketlerin görüldüğü ifade ediliyor. 
09:45
14 Eylül 2020

Bitcoin’in en yüksek seviye olan 20.000 dolara ulaşmasının üzerinden bugünün bitmesi ile tam 144 hafta geçmiş olacak ve yapılan açıklamalara göre bu rakam oldukça önemli. Bu önemli tarihte Bitcoin’in en yüksek seviyesinden yaklşaık %50 daha düşük işlem görüyor olması ve fiyatın nereye hareket edeceği konuları da önem taşıyor.

Bu noktada asıl önemli olan ise 144 rakamı neden finans piyasaları için bu kadar önemli ve Bitcoin için ne anlama geliyor?

144 Rakamı Neden Önemli?

Wikipedia’ya göre matematik o kadar güçlü ve mistik ki, “matematik terimi için genel kabul görmüş bir tanım” yok. Aslında rakamlar; miktar, yapı, alan ve değişim çalışmalarını içeriyor ve tam olarak bilinmeyen bir şekilde bunların finansla da ilgisi bulunuyor. Varlıklar çeşitli miktarlarda alınıp satılıyor, piyasa yapısı farklı şekillerde oluşuyor, fiyatlar zaman ve mekana göre sıklıkla değişiyor.

Geometrik şekiller trend çizgilerini veya grafik modellerini oluştururken, cebirsel formüller çoğu yatırım göstergesinin temelini oluşturuyor. Bir açının her derecesi 60 “dakikaya” ve daha sonra 60 “saniyeye” bölünüyor. Aslında matematik burada karışıyor. Ancak yılın 365 gün olmasının nedeni de bir nevi bu 60 rakamlarından kaynaklanıyor. Dolayısıyla her derecenin alt bölümlerini bir açıyla eşleşen çemberi, dakikaları ve saniyeleri eşleştiren bir yıl ortaya çıkıyor, peki ya saatler ve kareler? 144’ün önemi burada devreye giriyor.

Aslında birçok hesaplamanın yanı sıra 144 aynı zamanda bir Fibonacci sayısıdır ve aynı şekilde dizideki 12. sayıdır. 144’ün hem matematik işlemleri hem de günlerle, aylarla, saatlerle olan ilişkisi rakamın daha da önemli hale gelmesini sağlıyor.

Yatırımcıların çok azı ise 144 rakamının piyasalarla olan ilişkisinin ve öneminin farkında. Bu yatırımcılardan biri olan William Delbert Gann‘ın geride bıraktığı bilgiler ve araçlar, önümüzdeki günlerde Bitcoin’de neler olabileceğine ışık tutabilir.

144 Rakamı ve Bitcoin

Gann’ın açıklamalarına göre 144 haftalık döngü tamamlandığında “büyük şeyler” oluyor ve Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesini göreli tam 144 hafta oldu.

Bu noktada Bitcoin fiyatına ve grafiklerine bakıldığında, lider kripto para biriminin stock-to-flow modelini kanıtlayacağı ya da döngü teorilerinin doğruluğunun tartışılacağı önemli bir kavşakta bulunuyor.

Bunun yanında Gann, sayılara, açılara, tarihlere ve zamana çok büyük bir ağırlık veriyordu. Piyasanın dip kısımlarını zamanlamak için de astrolojiyi kullanıyordu. Gann’ın araçları her ne kadar alışılmışın dışında olsa da günümüzde de kullanılıyor. Ayrıca Gann’ın araçları kullanılarak yapılan bazı grafikler önümüzdeki 144 haftanın bir boğa piyasası olacağı sinyallerini veriyor.

Ayrıca kullanılan bazı araçlar 144 hafta sonunda Bitcoin’in artışa geçeceği seviyenin 10.000 dolar olduğunu gösteriyor ve BTC de tam olarak bu sınırda bulunuyor. Dolayısıyla ilk 144 haftanın sona ermesinin ardından ikinci 144 haftalık sürecin boğa piyasası olarak geçeceği düşünülüyor.

Tüm bu bilgilere bakıldığında Bitcoin’in günü 10.000 doların üzerinde kapatmasının çok önemli olduğu ve 144 haftalık döngünün 10.000 doların üzerinde son bulması halinde çok büyük hamlelerin gelebileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar