Zuckerberg Metaverse Konusunda Hala Umutlu! İşte Detaylar!

Mark Zuckerberg'ün metaverse evrenine yapmak istediği yatırım ise gözardı edilemez gibi duruyor. Meta aracılığıyla güçlü adımlar atmaya devam ediyor.
01:30
1 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Yatırımcılar, Meta Platforms’un metaverse evrenine girmesinin Apple’ın yeni gizlilik politikası ve rakiplerinin neden olduğu zayıf kazançları desteklemeye yardımcı olacağı konusunda hala umut sahibiler.

Meta Platforms, reklam alanındaki rakiplerinin baskısıyla karşı karşıya kalırken, Reality Labs’ta vücut bulan metaverse teknolojisine yönelik kumarı, ikinci çeyrekte bir darbe aldı ve büyük kayıplara neden oldu.

Reality Labs’ın büyük kayıplarına rağmen, yatırımcılar, küçülen reklam gelirini desteklemek için artırılmış ve sanal gerçeklik donanım ve yazılımı geliştirmeye odaklanan bölümün başarılı olacağı konusunda iyimserliğini koruyor.

Zuckerberg Hala İyimser

Meta, 2021’in ilk çeyreğinde 29,1 milyar dolar olan ikinci çeyrek gelirini 28,8 milyar dolar olarak açıkladı ve bu, yıllık düşüşün ilk örneğini işaret ediyor. Yatırımcılar ikinci çeyrekte 29 milyar dolar bekliyordu.

Reality Labs’ın faaliyet zararları geçen yılın ikinci çeyreğinde 2,4 milyar dolardan bu yıl 2,8 milyar dolara yükseldi. 2022’nin ilk çeyreğinde, bölüm 3 milyar dolar kaybetti. Gelir, geçen yılın ikinci çeyreğinde 305 milyon dolardan Haziran 2022’de sona eren üç ayda 452 milyon dolara yükseldi, ancak ilk çeyrekte 695 milyon dolarlık gelirin altına düştü.

CEO Mark Zuckerberg, bölümde bulunacak büyüme fırsatları konusunda iyimserliğini koruyor. Şirketin metaverse girişiminden elde edilen gelir akışlarının trilyonlarca dolar olmasa da milyarlarca doları toplamasını öngörüyor. Meta için, çok maliyetli bir çaba olduğunu da sözlerine ekledi.

Kripto para endüstrisi için özellikle ilgi çekici olan bir özellik gerçekleşti. Uzmanların tüketici varlıklarını koruması ve hangi varlıkların destekleneceğini netleştirmesi gerektiğini söylediği Meta Pay adlı bir kripto para cüzdanının geliştiriliyor. Bu, Meta’nın Novi cüzdanının bu yılın başlarında askıya alındığını ve Kongre’de hiçbir arkadaş kazanmayan başarısız Diem projesinin duyurusunu takip eden bir süreç olarka gerçekleşiyor.

Zuckerberg Vaatlerini Nasıl Yerine Getirecek?

Moonness, Crespi, Hardt & Co.’dan bir analist Brian White, Meta hissesi için fiyat hedefini 230 dolardan 250 dolara değiştirirken, Truist Securities’den Yousseff Squali, meta veri tabanına dönüşün şirketin en eski başarılı bahislerinden bazılarını yansıttığına inanıyor.

Ancak işe alım ortamı değişiyor. Araştırmacı Revelio Labs, Meta’nın geçen sonbaharda adını “Facebook”tan “Meta”ya değiştirdiğini duyurmasının ardından, ikinci çeyrekte metaverse pozisyonları için iş ilanlarının %81 düştüğünü ortaya koydu. Silikon Vadisi’nden Bangalore’ye kadar olan teknoloji çalışanları, endüstrideki yavaşlama devam ederken soğuk bir karşılama alıyor.

Bu, Zuckerberg’in yatırımcılara metaverse vaatlerini nasıl yerine getireceğine dair sorular bırakıyor. Zuckerberg, Çarşamba günkü kazanç çağrısında, azalan gelirlerin uzun vadeli yatırımlarda kesinti ve işe alımların askıya alınmasını gerektirdiğini açıkladı. Ancak, 3-D ortamların ve avatarların geliştirilmesi de dahil olmak üzere, metaversede serbest çalışma pazarı dört kattan fazla arttı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar