reklamı kapat

Yatırımcı Hissiyatı da Onayladı: Ethereum’da (ETH) Artış Geliyor!

Ortaya çıkan son veriler ETH’da yatırımcıların artış beklediğini gösteriyor.
09:38
31 Ağustos 2020

Ethereum (ETH) opsiyonlarının açık pozisyonlarının oranı son üç ayda %230 artarak 393 milyon dolara ulaştı. Bu her ne kadar etkileyici bir rakam olsa da aslında yapılan açıklamalara göre türev araçların nasıl kullanıldığını tam olarak yansıtmıyor.

Kullanım Fiyatı Seviyeleri Yükseliyor

Yapılan açıklamalara göre, bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk şey, en çok kullanılan fiyat seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu fiyat seviyelerinin net bir artış ya da düşüş beklentisinde kullanılmadığının altını çizmek gerekiyor.

Genel olarak, mevcut piyasa seviyesinin altındaki değerlerde bir kullanım fiyatı seviyesinde birikme görülüyorsa, yatırımcıların son zamanlarda yaşadıkları bir artış sebebiyle şaşırdıkları ya da yatırımcıların çok fazla yükseliş beklemedikleri yorumları yapılıyor.

Skew’den elde edilen verilere göre, halihazırda 535.000 Ethereum opsiyonu 380 dolar ve altındaki kullanım fiyatı seviyesinde açık pozisyonda bulunuyor. Bunun yanında 425 dolar ve üstünde yalnızca 243.000 açık pozisyon bulunuyor.

Analistlere göre bu durum olumlu bir tablo olarak değerlendirilmese de düşüş beklentisinin yerine Temmuz ayı sonunda yaşanan ve ETH’un 400 doların üzerine çıktığı boğa koşusu ile açıklanabilir.

Satın Alma ve Satma

Bunların yanı sıra vadeli işlem sözleşmelerinden farklı olarak, opsiyonlar iki bölüme ayrılıyor: Call options ve put options. Call options (satın alma), alıcının son kullanma tarihinde sabit bir fiyattan Ethereum almasına olanak tanıyor. Call options’da mı yoksa put options’da mı daha fazla faaliyetin olduğu ise piyasa duyarlılığı ile ilgili bilgiler veriyor.

Yine bu açıdan Skew verileri değerlendirildiğinde Ethereum yatırımcılarının yükseliş eğiliminde oldukları görülüyor. Çünkü verilere göre, Ethereum’da satış yapmak isteyen çok belli bir fiyattan alım yapmak isteyen yatırımcı olduğu görülüyor. Dolayısıyla yaşanacak bir satın alma baskısı fiyatı yükseltme potansiyeline sahip olabilir.

Dolayısıyla bu veriler değerlendirildiğinde yatırımcıların şu an için ETH’da bir artış hissiyatında olduğu anlaşılıyor.  Ayrıca analistlerin açıklamaları da ETH’da bir artış başlayacağını ve hedefte 450 dolar olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.