reklamı kapat

Yarılanmadan Önceki Son Blok, Genesis Blok’u Hatırlattı

Yarılanmadan hemen önce çıkarılan 629,999. blok genesis bloğu anımsattı...
09:00
12 Mayıs 2020

Bitcoin’in (BTC) üçüncü madencilik ödülü yarılanması dün akşam saatlerinde gerçekleşti. Bu sayede Bitcoin’in madencilik ödülü 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşmüş oldu. Lider kripto para biriminin son 12.5 BTC ödüllü blok’unu çıkaran madencinin ise tüm HODL’lara bir mesajı vardı… 629,999 bloğunun çıkarılmasını sağlayan madenci olan F2pool, 11 Mayıs’ta yarılanmadan hemen önce bir New York Times başlığını Bitcoin (BTC) Blockchain’ine yazdırdı.

Madencinin Mesajı

Cointelegraph’ın haberine göre F2pool, “NYTimes 09/Nis/2020 2.3 Trilyon Dolar İle Fed’in Planı 2008 Mali Krizini Aştı” başlığını son blok’a yazdırdı. Bu makale Jeanna Smialek ve Peter Eavis tarafından kaleme alınmıştı ve 2008’deki finansal kriz ile günümüzdeki durumu kıyaslıyordu.

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i 2008 finansal krizine bir cevap olarak piyasaya sürdü. Bu kriz öncesinde hükümetin ekonomiyi kurtarmak ile ilgili net planları yoktu. Konut piyasasının çökmesi ve hisse senedi fiyatlarının altüst olmasıyla işsizlik sanki bir gecede katlanarak artmıştı. Başkan Barack Obama‘ya göre Fed, gelgitin üstesinden gelmek için yaklaşık 500 milyar dolar değerinde acil kredi programı başlattı.

Yaklaşık 12 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri, hem salgın hemde hükümetin aldığı kararlar dolayısıyla yeniden çok büyük bir ekonomik kriz içinde bulunuyor. Dolayısıyla Amerika’nın şu anda uyguladığı ve 2.3 trilyon dolara ulaşan kurtarma planı 2008’deki gibi bir sonuç verebilir. Dolayısıyla bir finansal krize tepki olarak doğan Bitcoin ikinci finansal krizin kurtarıcısı konumunda rol alabilir.

Bitcoin Genesis Blok

Bitcoin’in genesis blok’u piyasaya sürülen ilk blok’a verilen isim. Yani Bitcoin’in doğduğu blok olarak nitelendirebiliriz. Bu sebeple dün akşam saatlerinde mayınlanan son blok da bir kriz döneminde mayınlandığı ve tüm dünyadan enflasyon yükselirken Bitcoin’in enflasyon oranını altının bile altına çekecek bir olgu olduğu için genesis blok’a benzetildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.