reklamı kapat

Yarılanmadan Sonra Neler Oldu?

Dün akşam saatlerinde gerçekleşen 3. madencilik ödülü yarılanmasının ardından neler oldu?
08:00
12 Mayıs 2020

Bitcoin madencilik ödülü yarılanması çok uzun zamandır ekosistem tarafından heyecanla bekleniyordu. Çünkü yarılanma ile birlikte piyasada büyük bir rallinin başlaması bekleniyor. Bitcoin blok ödülü yarılanması Türkiye saati ile dün akşam 22:00 civarında gerçekleşti. Peki, neler oldu beklenen bu büyük olaydan sonra?

Fiyat Nasıl Tepki Verdi?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yarılanmaya anında ve büyük bir fiyat artışı ile tepki vermeyeceği neredeyse tüm piyasa katılımcıları tarafından ifade ediliyordu. Nitekim öyle de oldu.

Bitcoin yarılanmasından hemen önce 8.400 dolar seviyesine kadar gerileyen BTC, yarılanma ile bir toparlanma yaşadı ve fiyat 8.740 ile 8.640 dolar bandında hareket etmeye başladı. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise Bitcoin 8.687 dolar seviyesindeydi.

Bununla birlikte BTC’nin yarılanmadan hemen önce yaklaşık olarak 350 dolarlık bir düşüşü yaşamasının sebebi, yarılanmadan hemen sonra fiyatların düşeceği hissiyatına kapılan yatırımcıların anlık olarak panik satışı yapması olabilir…

Öte yandan Bitcoin şu an için 24 saatlik performansta %0.7 gibi çok küçük bir düşüşle yoluna devam ederken altcoin’lerde de hemen hemen Bitcoin’in performansı görülüyor ve yaklaşık olarak %0.5 ile %3 gibi düşüşler yaşanıyor.

Aslında piyasanın bu durumu şaşırtıcı olmamalı. Çünkü tarihsel olarak bakıldığında beklenen o büyük ralli bundan önceki iki yarılanmada da Bitcoin madencilik ödülünün yarıya inmesinden aylar sonra gerçekleşti. Çünkü her ne kadar yarılanma anlık olarak gerçekleşmiş olsa da piyasada etkilerinin görülmesi ve yatırımcıların bu etkilere tepki vermesi zaman alıyor. Eğer tarih tekerrür edecekse yansımaları muhtemelen 6-7 ay sonra görmeye başlayacağız.

Ancak günümüz ekonomisi, diğer iki yarılanmanın gerçekleştiği ekonomiden çok çok farklı. dolayısıyla bazı analistler bu sefer yarılanmanın beklenenleri karşılamayabileceğini ifade ediyor. Çünkü salgın sebebiyle tüm dünya ciddi bir ekonomik durgunluk içinde bulunuyor. Bu sebeple insanlar yatırım yapıp para kazanmak yerine ellerindeki parayı korumak isteyebilir. Bu da piyasaya fon akışını engelleyebilir ve gerçekten beklenen ralli gerçekleşmeyebilir.

Hangi senaryonun gerçekleşeceğini zamanla göreceğiz…

Yatırımcılardan Karışık Sinyaller

Piyasada tablolar değerlendirildiğinde, yatırımcıların bir kısmının Bitcoin’lerini uzun vadeli olarak tutmak isterken bazılarının kısa vadede satmak istedikleri görülüyor. Dün yarılanmadan hemen önce yaşanan düşüş de bu satışlardan kaynaklanıyor olabilir. Piyasa şu an için belirsiz olduğundan panik satışları yaşanmış olabilir.

Ancak büyük çoğunluk uzun vadeli olarak beklemeyi tercih ediyor gibi görünüyor. Bu da madencilerin aldıkları ödül düşüşü sebebiyle BTC satmaya başlayacakları düşünüldüğünde piyasada bir denge oluşturma potansiyeline sahip.

Bunların yanından kripto para analiz firması Sentiment’tan elde edilen veriler, yatırımcı hissiyatının çok karışık olduğunu ve neler olacağını yalnızca ilerleyen günlerde görebileceğimizi belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.