X


XRP Vazgeçmiyor: Ripple ve Litecoin (LTC) Mücadelesinde Kazanan Kim Olacak?

Ripple fiyatı ile birlikte piyasa değerini de arttırdı.
10:56
7 Ocak 2021

Piyasanın en eski kripto paralarından biri olan Ripple (XRP) son iki haftada çok kötü günler geçirdi. Yaşanan kötü olayların etkisiyle 0,17 dolar kadar gerileyen XRP fiyatı piyasadaki genle pozitif görünüm ile toparlanmaya başladı.

XRP’nin Kabus Gibi Günleri

Amerika Birleşik Devletleri menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 21 Aralık’ta yaptığı resmi bir açıklama ile Ripple’a ve üst düzey iki yöneticisine dava açtığını açıkladı. SEC hem şirket olarak Ripple’ın hem de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucusu Chris Larsen’ın yasadışı menkul kıymet satışından sorumlu olduğunu iddia etti.

SEC’in açıklamalarına göre Ripple’ın kripto para birimi XRP bir menkul kıymet olarak işlem görüyor ve bu sebeple kayıt dışı satışının yapılması yasal değil. Ancak Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını ve SEC’in yanıldığını ifade ediyor. Ripple ve XRP ile ilgili daha detaylı bilgiye “Ripple Nedir? Detaylı Ripple Rehberi” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Delist Kararları ve XRP’nin Çakılması

Bu haberlerin ardından birçok borsa ya XRP’yi tamamen delist etti ya da XRP işlemlerini durdurma kararı aldı. Hem SEC davasının etkisi hem de borsaların XRP ile ilgili negatif adımlarının ardından adeta bir serbest düşüş yaşayan XRP fiyatı 0,17 dolara kadar geriledi.

Ripple fiyatı uzun sayılabilecek bir süre boyunca 0,20 dolar ile 0,22 dolar bandında işlem gördü. XRP’nin Aralık ayı başında 0,78 dolara kadar yükseldiği göz önünde bulundurulduğunda alsında fiyatta ne kadar büyük bir düşüş yaşandığı anlaşılıyor.

Ancak piyasada yaşanan olumlu havanın etkisiyle Ripple da artışa geçti ve son 24 saat içinde yüzde 30’un üzerinde yükselerek yeniden 0,30 doların üzerine çıkmayı başardı.

Ripple Yeniden Litecoin’in Üzerinde

XRP sergilediği fiyat performansı ile birlikte oldukça düşen piyasa değerini de toparladı ve yaklaşık olarak 13,8 milyar dolarlık piyasa değeri ile yeniden en büyük dördüncü kripto para birimi olarak yerini aldı.

XRP bu hamlesi ile yaklaşık olarak 11,1 milyar dolar piyasa hacmine sahip Litecoin’i (LTC) geride bırakmış oldu. Ancak bu noktada LTC’nin de son günlerde oldukça iyi bir fiyat performansı sergilediğini ve 1 hafta içinde yüzde 33’ün üzerinde artış kaydettiğini belirtmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar