X


XRP Davası Sadece Ripple’ı Değil, XRP Yatırımcılarını da Cezalandırdı!

SEC’in açmış olduğu dava yatırımcıları zor durumda bıraktı.
10:21
24 Aralık 2020

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple ve iki üst düzey yöneticisi hakkında açtığı davanın ardından XRP fiyatı deyim yerindeyse çakıldı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un kripto para piyasasına hakaret olarak tanımladığı davanın ardından, bazı firmalar Ripple ve XRP ile olan ilişkilerini kesmeye başlıyor.

“Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Olay”

SEC’in attığı adımın ardından hem kripto para ekosisteminden hem geleneksel ekonomistlerden olumlu/olumsuz birçok açıklama geldi. Bu açıklamalardan biri de eski SEC komisyon üyesi Joseph Grundfest tarafından yapıldı.

Mevcut SEC başkanı Jay Clayton’ın görev sonrası biriminin hemen öncesinde açtığı bu davayı “eşi benzeri görülmemiş bir olay” olarak nitelendiren Grundfest, “Hiçbir acil neden derhal yaptırım eylemini zorunlu kılmaz.” sözlerini kullandı. Ayrıca açıklamalar ile ilgili yorum yapmayı da reddeden Ripple’ın bir temsilcisi, Grundfest’in firma için ücretsiz bir danışman olduğunu söyledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Grundfest konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Yakında gelecek olan yönetimin söz konusu işlemlere bakış açısı ve benzer işlemlerin düzenlenmesine ilişkin görüşleri, mevcut perspektiflerden önemli ölçüde farklı olabilir.” sözlerini kullandı.

SEC’in İddiaları

SEC, XRP’nin satışının ve piyasaya sürülmesinin, Ripple‘ın kurucu ortakları Brad Garlinghouse ve Chris Larson’a XRP üzerinde “çok fazla kontrol” veren kayıtsız bir menkul kıymet satışı olduğunu iddia ediyor.

Ronald Reagan tarafından SEC komisyon üyesi olarak atanan Grundfest, yaptırım eyleminin kendisine göre “masum üçüncü şahıslar” olarak nitelendirilen XRP sahipleri üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini dile getirdi. Nitekim bu olumsuz sonuçlar 3 gündür görülüyor.

Aslında Grundfest’in açıklamaları tam olarak 3 gündür olan olayları yansıtıyor:

Ancak eylemi basitçe başlatmak, nihai çözüm ne olursa olsun masum XRP sahiplerine önemli zararlar verecektir. İşlemin öğrenilmesinin ardından, aracılar ilgili yasal risk nedeniyle XRP’de işlem yapmayı bırakacaklar. Sonuç olarak likidite düşüşü XRP’nin değerinin düşmesine neden olacaktır.

Likidite Kesintileri ve Delist Sorunu

Bilindiği gibi davanın duyulmasının ardından bazı kripto para işlem platformları XRP için likidite desteğini kesti ve bazı borsalar ya işlemleri askıya aldı ya da XRP’yi tamamen delist etti. Dolayısıyla SEC’in attığı adım gerçekten Ripple ve yöneticilerden çok daha fazla XRP sahiplerinin zarar görmesi ile sonuçlanabilir.

Öte yandan bu kötü sonuçlar aslında çoktan görülmeye başladı ve XRP yüzde 50’nin üzerinde değer kaybetti. Dolayısıyla XRP sahiplerinin de yüzde 50’nin üzerinde kaybı bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar