Fetch.ai Coin Nedir?

Fetch.ai (FET), Fetch ekosisteminin kilidini açmanın anahtarıdır. 
10:47
24 Aralık 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Fetch.ai Coin, Mart 2018’de Cambridge, İngiltere merkezli bir ekip tarafından başlatılan Fetch.ai platformunun yerel kripto para birimidir. Fetch.ai araştırmayı hızlandırmanın ve blok zinciri ve AI gibi yeni teknolojilerin dağıtımının ön saflarında olmayı hedefliyor.

Fetch.ai’nin çözümleri insanlar, kuruluşlar ve IoT için tasarlandı. Proje, merkezi olmayan bir arama ve çeşitli otonom ekonomik ajanlar için bir değer değişim platformu olarak hizmet veren Açık Ekonomik Çerçevesi (OEF) oluşturdu. Bu, saniyede 30.000’den fazla işlemi destekleyebileceği iddia edilen ve yeni nesil bağlı cihazların taleplerini karşılaması amaçlanan bir akıllı defter tarafından destekleniyor. Fetch.ai’nin kalbinde dijital zeka var. Bu da eyleme geçirilebilir tahminler sunmayı, anında güven bilgileri sağlamayı, güçlü işbirliği modellerinin oluşturulmasını sağlamayı ve verimlilikleri ve süreçleri kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Fetch.ai (FET) Nedir?

Fetch.ai (FET), Fetch ekosisteminin kilidini açmanın anahtarıdır. Fetc’in açıklamalarına göre özerk ekonomik alanları bulmak, oluşturmak, dağıtmak ve eğitmek gerekiyor ve akıllı sözleşmeler, oracle’lar ve yeni dijital ekonomiyi sunmak için gereken işlemler için çok önemli.

Platformun açıklamalarına göre FET token’ın 3 ana kullanım durumu bulunuyor:

  • Aracıların oluşturulması ve ağa bağlanmak: Platformun açıklamalarına göre FET Token’ı kullanarak, aracınızı ağ üzerinde oluşturabilir ve dağıtabilirsiniz. Süreç biraz stake etmeye benzer ve acenteye ağda çalışma hakkı verir.
  • Temsilcilerin eğitilmesi: Geliştiriciler, makul miktarda FET token ödeyerek, özerk bir aracı eğitmek ve ağ üzerinde toplu dağıtım için Makine Öğrenimi tabanlı araçlara erişebilir.
  • Oracles ve trust hizmetleri: Kullanıcılar ağ hizmetlerini doğrulamak için stake etme işlemine katıabilir. Doğrulama node’ları, FET token’larını stake ederek etkinleştirilir. Bu, ağ doğrulamasını ve itibarını kolaylaştırır.

Bunlara ek olarak Fetch.ai’de, merkezi olmayan bir dijital ekonomi sağlamak için araçlar ve altyapı oluşturuluyor. Cambridge merkezli bir yapay zeka laboratuvarı olan Fetch.ai, küresel olarak herhangi bir veriye dayalı olarak güvenli paylaşım, bağlantı ve işlemleri mümkün kılan, dağıtık bir defteri temel alan merkezi olmayan bir makine öğrenimi platformu inşa ediyor.

Fetch.ai’nin ağı, modern ekonomide karmaşık koordinasyon görevlerini yerine getirmek için dünya ölçeğindeki güvenli veri kümesinde yapay zekanın gücüne erişim sağlayarak, herhangi bir kullanıcının ağa bağlanmak için çalıştırabileceği bir açık kaynak teknolojisine dayanıyor.

Bu ağda, bir dizi yazılım temsilcisi, sahipleri adına temsil ediyor ve hareket ediyor. Bu otonom aracılar, hem tedarikçilerin hem de tüketicilerin yararına, çeşitli ekosistemlerde optimize edilmiş bir hizmet sağlamak için çalışıyor.

FET Coin Yorum

Özellkle Fetch.ai platformunun bir yapay zeka platfomru olması sebebiyle ilgi çektiği görülüyor. Ayrıca birçok borsanın FET coin’i listeliyor olması da yatırımcıların kripto para birine olan güvenini artırıyor gibi görünüyor.

Bunlara ek olarak yatırımcıların özellikle altcoin sezonunda FET’e güvendikleri ve bu doğrultuda değerlendirmek yaptıkları görülüyor.

CoinMarketCap verilerine göre Fetch.ai Coin, 36.608.769 dolar ile piyasa hacmi bakımından 168. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 0,0495 dolardan işlem gören Fetch.ai Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 4.867.483 USD olduğu görülüyor. Ayrıca Fetch.ai (FET), “Kara Perşembe” olarak tarihe geçen 13 Mart 2020’de 0,0081 dolar ile dip seviyeyi görürken 3 Mart 2019’da da 0,4326 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 746.113.681 Fetch.ai (FET) bulunuyor ve Phoenix Global  toplam arzının da 1.151.441.226 FET Coin olacağı ifade ediliyor.

Fetch.ai Coin Nasıl Alınır?

Fetch.ai Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance aracılığı ile satın alınabilir. Bu noktada Binance’in Fetch.ai Coin satışlarını 25 Şubat 2019’da Binance Lauchpad’de gerçekleştirdiğini belirtmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar