X


Ripple Davası Piyasayı Alt Üst Etti: XRP Çakıldı, BTC, ETH, ADA ve LINK’te Kayıplar Büyük

Piyasa kırmızıya büründü.
08:00
24 Aralık 2020

22 Kasım’da başlayan ve 23 Kasım’da Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından doğruluğu onaylanan Ripple davası XRP ile birlikte tüm piyasayı aşağı çekti.

22 Kasım’da söylenteilerin çıkması ile düşmeye başlayan XRP’ye son saatlerde diğer kripto para birimleri de eşlik ediyor gibi görünüyor.

XRP’de Kıyım Var

Ortaya çıkan bilgilere göre SEC, Ripple’a ve iki üst düzey yöneticisine kayıt dışı menkul kıymet satmak ve bu durumdan büyük kazanç sağlamak suçlarından dava açtı. SEC, bahsi geçen davada hem şirket olarak Ripple’ın hem de CEO Brad Garlinghouse ve kurucu Chris Larsen’ın suçlu olduğunu düşünüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Her ne kadar şu an için davanın herhangi bir sonucu ya da gidişatı olmasa da XRP token bu negatif haberlere anında yanıt verdi ve 22 Kasım’da düşüşe geçti. Aşağı yönlü grafikleri takiben XRP, piyasa hacmi bakımından yapılan sıralamada 3. sıradaki yerini kaybetti ve dördüncülüğe geriledi. Ayrıca Binance’in de ana sayfada listelenen 5 coin’den XRP’yi çıkardığı görülüyor.

XRP grafiklerine de bakıldığında da durumun şu an için hiç iç açıcı olmadığı görülüyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,26 dolar bandından işlem gören XRP’nin gece saatlerinde 0,21 dolar seviyesine kadar gerilemiş olması dikkat çekiyor. Çünkü XRP 0,50 dolar bandından düşüş grafiğini başlattı ve 0,21 dolar oldukça düşük bir seviye.

XRP’de bundan sonra ne olacak, eğer kripto para birimlerinin hepsi ralli başlatırsa XRP de bu ralliye ayak uydurabilir mi yoksa düşüş devam edecek ve kripto para birimini çok daha kötü günler mi bekliyor? Bunların hepsinin yanıtını önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler verecek gibi görünüyor.

Bitcoin Fiyatı

Aslında dün hem Bitcoin (BTC) hem diğer kripto para birimleri XRP haberine rağmen yükselişteydi. Ancak üst üste gelen açıklamalar ve XRP’de derinleşen düşüş grafiği gece saatlerinde tüm piyasa etkisini gösterdi. Lider kripto para birimi 23.000 dolarlık önemli seviyenin altına düştü ve yazının yayın hazırlandığı sırada 22.837 dolardan işlem görüyor.

XRP haberleri arasında yatırımcıların Bitcoin ilgisinin azalmış olması ve genel bir panik ile piyasada düşüş yaşanması normal karşılanıyor. Ancak bu noktada düşüşün ne kadar derinleşeceği önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

ETH, ADA ve LINK

Piyasa hacmi sıralamasında ilk onda yer alan kripto para birimleri arasında ve tabii ki XRP’den sonra en çok düşüş yaşayan kriptoların Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve Chainlink (LINK) oldukları görülüyor.

Piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para olan ETH son 24 saat içinde yüzde 7,86 değer kaybetti ve 575 dolara geriledi. Piyasa hacmi bakımından en büyük dokuzuncu kripto para olan ADA yüzde 11,58 düşüşle 0,1360 dolara gerilerken 10. sırada yer alan LINK de yüzde 18’in üzerinde değer kaybetti ve 10,29 dolara kadar düştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar