X

Ripple Davası ve Delist Olayları Arasında XRP Düşüşe Devam Edecek Mi?

Ripple adeta kıyameti yaşıyor. 
17:00
23 Aralık 2020

XRP fiyatı, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple aleyhine açtığı dava haberinin ortaya çıkmasıyla son üç gün içinde Binance’de %41 düştü. Sonuç olarak birkaç küçük borsa XRP işlemlerini durdurdu. Ortaya çıkan son bilgilere göre şu an için OSL, Beaxy ve CrossTower adlı üç küçük borsa ya geçici olarak XRP işlemlerini durdurdu ya da XRP’yi tamamen delist etti.

XRP Delist Riski İle Karşı Karşıya

Kripto para birimi endüstrisindeki önde gelen uzmanlara göre, XRP’yi listeleyen borsalar, eğer tokne bir menkul kıymet olarak kabul edilirse büyük risk altında kalacak. Örneğin; Anderson Kill’in ortaklarından Hailey Lennon konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “XRP bir menkul kıymet olarak kabul edilirse kimin risk altında olduğunu biliyor musunuz? XRP’yi listeleyen her borsa!” ifadelerini kullandı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ayrıca SEC’in iddilarına göre Ripple, kripto para borsalarına XRP’yi listelemeleri için para ödüyor. SEC tarafından açılan resmi davada Ripple’ın en az 10 dijital varlık alım satım platformu ile anlaşmalara girdiğini belirtiyor. SEC’in iddialarına göre Ripple 2017 ve 2018 yıllarında borsalara XRP’yi listelemesi için yine XRP ile ödeme yaptı ve bu borsaların hiçbiri SEC’te herhangi bir şekilde kayıtlı değildi.

Adı Geçen 10 Borsa Tehlikede

XRP resmi olarak bir menkul kıymet olarak kabul edilirse Lennon, davada belirtilen 10 borsanın en büyük riske sahip olacağını belirtti. Ayrıca bu 10 borsanın yanı sıra davanın kaybedilmesi halinde XRP’nin hemen her borsadan delist edilebileceği düşünülüyor.

Ancak Ripple CEO’su Brad Garlinghouse haberler ortaya çıktığından bu yana SEC’in sadece Ripple’a değil tüm kripto para ekosistemine savaş açtığını ve kendilerinin de en agresif şekilde bu savaşta savunma yapacağını dile getiriyor.

Ayrıca Garlinghouse, SEC ile bireysel olarak uzlaşma seçeneğine sahip olduğunu ancak bu yolu seçmemeye karar verdiğini vurguladı. Bu nedenle ABD’deki nihai mahkeme kararı, XRP‘nin bir menkul kıymet olup olmadığına resmi olarak karar vermek için gerekli bir hal almış oldu.

Ripple İşlemlerini Durdurma ve Delist Kararları

Bazı borsalar, resmi mahkeme kararı açıklanıncaya kadar öngörülebilir gelecekte XRP işlemlerini durdurma kararı aldı. Asya’da over-the-counter ve kripto para borsası olan OSL konuyla ilgili açıklama yapan ilk borsalardan oldu ve “ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple Labs Inc. ve iki yöneticisine yönelik yaptırım eyleminin ışığında, OSL platformundaki tüm XRP ödemelerini ve işlem hizmetlerini derhal ve bir sonraki duyuruya kadar askıya aldık.” ifadelerini kullandı.

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre bu süreç içinde daha fazla borsa delist kararı alabilir ya da OSL gibi XRP işlemlerini geçici olarak durdurulabilir.

Ayrıca bu noktada XRP fiyatının da bundan 1 ay önceki yükselişe başladığı seviyelere geri döndüğünü ve dava süresince daha fazla düşüş riski olacağının düşünüldüğünü belirtmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar