f Venezuela’da Bitcoin İşlem Hacimleri Rekor Kırdı › COINTURK

Venezuela’da Bitcoin İşlem Hacimleri Rekor Kırdı

Özet

  • Venezuela’da Bitcoin konusunda bir rekor daha geldi...
14:00
2 Eylül 2019

Yapılan son açıklamalara göre Bitcoin işlemleri, Venezuela’da hızla artan hiperenflasyon sebebiyle rekor kırdı.

LocalBitcoins Hacmi %48 Arttı

Peer to peer kripto para işlem platformundaki işlem hacimlerini takip eden Coin Dance’in bugün paylaştığı verilere göre Venezuelalılar geçtiğimiz hafta daha önce hiç olmadığı kadar fazla işlem yaptı.

Yapılan açıklamalara göre sadece LocalBitcoins’de 31 Ağustos ile sona eren 7 günlük süreçte 114 milyar bolivarlık işlem yapıldı. Bu rakam bir önceki haftanın rekoru olan 77 milyar bolivarı da geride bırakmış oldu.

Ekonomisi kötü olan ülkelerde Bitcoin işlemlerinin ve fiyatını rekor seviyelere ulaşması yabancısı olduğumuz bir durum değil. Bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi ekonomik sorunlar sebebiyle Arjantin’de 13 Ağustos’ta Bitcoin fiyatı ciddi artış yaşamıştı. Dünyadaki diğer borsalarda Bitcoin 11.300 dolardan işlem görürken Arjantin’de fiyat 11.750 dolara kadar çıkmıştı.

Yetkililer Petro’yu Onayladı

Bilindiği gibi Venezuela’nın yerel para birimi bolivar uzun süredir diğer para birimleri karşısında değer kaybediyor ve zayıflıyor.

Ancak enflasyon oranı, hükümetin mali kontrolleri getirmesinin ardından Temmuz ayında azaldı. Reuters’in Ağustos ayında yaptığı açıklamalara göre, Temmuz ayında yıllık enflasyon oranı %265.000’e kadar ulaşmıştı.

Bunun yanında hükümet devlet destekli kripto para birimi Petro’yu piyasada tutmak için çaba harcıyor. Geçtiğimiz hafta Petro için bir havale sistemi piyasaya sürülmüştü. Ancak kullanım perspektifleri token’a yönelik yaptırımlar sonrasında belirsizliğini hala koruyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.