X

Ünlü Kripto Para Borsası Yöneticisinin Dava Sonucu Belli Oldu!

BTC-e borsasının yöneticisi Alexander Vinnik, Fransa'ya iade edildi.
22:00
24 Ocak 2020
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) ve kripto para borsalarından birisi olan BTC-e platformunun yöneticisi ve işletmecisi olarak bilinen Alexander Vinnik‘in davasında sonunda bir karar çıktı. Coindesk kaynağının aktardığı bir habere göre Vinnik direkt olarak Yunan Yüksek Mahkemesi tarafından verilen karar doğrultusunda Fransa’ya suçlu iadesi ile gönderilecek.

Vinnik’in ABD tarafından çıkartılan bir karar ile yakalanmasına ve Rusya, ABD ve Fransa gibi üç büyük ülke tarafından istenmesine rağmen, karar Fransız yetkilileri sevindiren cinsten oldu. 2017 yılının Temmuz ayında  Yunanistan içerisinde tatildeyken yakalanan borsa sahibinin suçunun ise kara para aklamak ve dolandırıcılık olduğu iddia ediliyor.

Vinnik Sonunda Fransa’ya İade Edildi!

Vinnik’in BTC-e kripto para borsası aracılığıyla minimum 4 milyar dolarlık kara para akladığı iddia ediliyor ve kendisi bu iddia üzerine tutuklanmıştı. Vinnik ise bütün suçlamaların düşmesini talep etmiş ve kendisinin ilgili borsanın çalışanlarından sadece birisi olduğunu iddia etmişti. Aslında Vinnik’in Fransa’ya iade edileceği kararı daha önce Adalet Bakanı Konstatinos Tsiaras tarafından verilmişti. İlgili haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Rusya’ya dönmek istediğini belirten Vinnik bu karar yüzünden geçtiğimiz ay boyunca açlık grevi yapsa da, Yunan mahkemesi de Bakan’ın verdiği kararı onayladı. Vinnik’in aynı zamanda bir zamanların lider kripto para borsalarından Mt.Gox’a yapılan saldırı ile elde edilen BTC’lerin aklanmasına yardım etmekle de suçlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar