X


Ünlü Fon Yöneticisi, Türkiye’deki Kripto Para Yasağı Hakkında Konuştu

SkyBridge Capital'dan Türkiye eleştirisi!
07:54
19 Nisan 2021

Türkiye, geçtiğimiz hafta alınan bir karar nedeniyle kripto para sektörünün tam olarak gündemine oturdu. Kripto paraların ödeme için kullanılmasının yasaklanması ve bankalar dışındaki bütün aracı kurumların da alım satım işlemlerinde bu yasağa dahil edilmesi, çok fazla eleştiri aldı.

TCMB’nin Bitcoin Yasağı Tepki Çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından birkaç gün önce yayınlanan geceyarısı yönetmeliğinde artık aracı kurumlar üzerinden kripto para transferi yapılmayacağı ortaya kondu. Bu durum küresel basında tam bir yasak olarak algılansa da aslında kripto paralar hala kullanılmakta ve sadece aracı kurumlar ile bunları ödemeler için kullanmak yasaklandı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Dünyanın en önemli fonlarından SkyBridge Capital‘in kurucusu ve Beyaz Saray’ın eski ismi Anthony Scaramucci ise yasağın bu haline rağmen konu hakkında eleştirilerde bulundu. Scaramucci, Türkiye’nin kripto paraları yasaklamaya yönelik bu hamlesinin aslında Bitcoin için olumlu olduğunu düşünüyor.

“İtibari Parası Stabil Olmayanlar, Bitcoin’i Yasaklıyor”

Scaramucci, CNBC’ye verdiği demeçte bazı ülkelerde ve bölgelerde stabil olmayan itibari paraların kullanıldığını ve Türkiye’nin de bunlardan birisi olduğunu vurguladı. Bu ülkelerin Bitcoin’e hazır olmadığını ve Bitcoin’in söz konusu itibari paralara yönelik güveni daha çok azalttığını vurgulayan Scaramucci, Türkiye’nin yasağının ise buna kanıt olduğunu belirtti ve ekledi:

“Ben bu varlık fonlarının ve devamındakilerin (Bitcoin’e) hazır olmadığını düşünüyorum. Türkiye’de olanları gördünüz. Ülkede kripto paraların yasaklandığını belirten bir duyuru yaptılar. Bu, para birimleri stabil olmayan başka ülkelerde de yaşanabilir ve bu ülkelerdeki yöneticiler Bitcoin’in bir alım satım aracı olarak vatandaşlarına sunulmasını istemiyor.”

Türkiye öncesinde benzer. yasaklar Hindistan ve Çin hükümetleri tarafından da ortaya kondu. Bu da aslında Scaramucci’nin tezinin haklı görülebilecek noktalara sahip olduğunu göstermekte. Scaramucci, Türkiye’nin kripto para kabulü için henüz tam hazır olmadığını ancak bu yasak ile sürecin hızlanacağını düşündüğünü belirtti.

Bitcoin, Uzun Vadede Daha Güvenli

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 56.000 dolarlık birim fiyata sahip. Hafta sonu sert bir düşüş yaşayan BTC’nin uzun vadeli grafiğine bakıldığında ise bunun TL’ye kıyasla daha stabil bir görüntü ortaya koyduğu gözlerden kaçmıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
 • Cihan Özdemir
  4 hafta önce

  Merhaba Ahmet bey, ben aracı kuruluşların transfer olayını anlamadım. Yurtdışı borsalara yerli borsalar aracılığı ile transfer yapamayacak mıyız?

  2
  • Ahmet Balıkesirli
   Ahmet Balıkesirli
   4 hafta önce

   Merhaba, burada aracı kurum olarak ifade edilen yapı Papara veya benzeri elektronik ödeme sağlayıcıları. Borsalar bu yasaktan hariç tutulmakta ve borsalar üzerinden kripto para transferi yapabilirsiniz.

   Ancak Türkiye içerisinde TL transferi yapmak istediğinizde sadece bankalar ve PTT kullanılabiliyor.

   2
   • Cihan Özdemir
    4 hafta önce

    İşin doğrusu ben de ilk etapta o şekilde anladım. Ama sonrasında dinlediğim birkaç programda Güney Kore lafı geçince bizdeki regülasyonun ona benzer bir yapıda olup olmadığı kafamı karıştırmıştı. Ve eğer bu işin arka planında vergilendirme yatıyorsa paranın yurtdışında işlem görmesi kabul edilmez diye düşünüyorum. Hayırlısı diyelim. İyi çalışmalar dilerim.

    1