X


Ünlü Ekonomist: Bitcoin Spekülatif Bir Varlık

Steve Hanke, yaptığı son açıklama ile Bitcoin’in bir para birimi olmadığını dile getirdi.
15:07
7 Temmuz 2020

Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, lider kripto para biriminin whitepaper’ında Bitcoin’i (BTC) bir para birimi olarak nitelendiriyor. Her ne kadar hem Nakamoto hem de kripto para ekosistemi destekçileri Bitcoin’i bir para birimi olarak değerlendirse de herkesin bu şekilde düşünmediği de bir gerçek. 

Spekülatif Varlık

John Hopkins Üniversitesi’nde bir ekonomist ve borsa yatırımcısı olan Steve Hanke, Bitcoin’in bir para birimi olduğu görüşüne katılmadığını dile getirdi. Hanke konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin bir para birimi değil, spekülatif bir varlıktır. Kripto para biriminin gerçek para birimi olması için altına bağlanması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Yazının sonunda da görülebileceği gibi ünlü ekonomist bu görüşünü bir karikatür ile birlikte paylaştı. 

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Bitcoin Bir Para Birimidir”

Ancak sonrasında paylaşıma gelen tepkiler Bitcoin’in bir para birimi olduğunu ekonomiste kabul ettirme yönündeydi. Örneğin; altın ve Bitcoin’in fiyatının karşılaştırdığı bir görsel ile yanıt veren Bitcoin finansal hizmetler şirketi Unchained Capital’in ürün pazarlama direktörü Phil Geiger BTC’nin para birimi olduğunu ifade etti.

ABD doları ve diğer varlıklar gibi, altın da son yıllarda Bitcoin’e karşı büyük ölçüde değer kaybetti. Ayrıca BlockTower Capital’in Ari Paul da, “1971’de insanlar geleneksel para hakkında da aynı şeyi söyledi… Bu paranın geleceğine garip bir şekilde doğal bir yaklaşım” ifadelerini kullandı. Paul bu paylaşımı ile 1971’de resmi olarak kaldırılmasına rağmen ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olduğu gerçeğine değiniyor. 

Tüm bunların yanında İnsan Hakları Vakfı CSO’su Alex Gladstein, Hanke’ye, BTC‘nin diğer birçok para benzeri varlıktan temel olarak üstün olduğunu hatırlattı ve “Sana Bitcoin gönderirsem kimsenin bizi durduramayacağını biliyor muydun?” sözlerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar