X

Ünlü Analist, Bitcoin (BTC) Fiyatını Aşağıya Çeken Gelişmeyi Yorumladı!

18:31
26 Kasım 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün tam anlamıyla uçurumdan aşağıya yuvarlandı. ABD’den gelen olumsuz regülasyon söylentisi ile BTC/USD paritesi bir anda 19.000 dolar seviyesinden 17.000 doların altına kadar indi. Global Macro Investor ve Real Vision Group kurucusu Raoul Pal ise bu gelişmeyi net bir şekilde yorumladı.

ABD’li Yetkililerin Bitcoin Düzenlemesi Olumlu Olabilir

Pal, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ABD’li yetkililerin bireysel kripto para cüzdanlarını denetlemesinin aslında korkulacak kadar kötü bir şey olmadığını belirtti. Pal, hükümetlerin denetlemelerinin kripto para sektörü için hiçbir şey ifade etmediğini, aksine olumlu gelişmelere yol açabileceğini vurguladı.

bitcoin

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Devletlerin Bitcoin ve kripto paraları regüle edeceğini vurgulayan Pal, yatırımcıların da varlıklarını ilan etmek zorunda kalacağını ifade etti. KYC yani müşteri tanıma hizmetlerinin uygulanacağını, bütün kullanıcıların kimlik bilgilerini paylaşacağını ve bunun kaçınılmaz olduğunu belirten Pal, yine de Bitcoin’in değer saklama aracı özelliğinin kaybolmayacağına dikkat çekti.

Bitcoin 21 Milyon Arza Sahip ve Bu Değişmeyecek

Bitcoin sadece 21 milyon arza sahip olabilecek ve bunu hiçbir şey bozamaz. Bitcoin’in sadece 21 milyon arza sahip olması bunu altın ve gümüş yatırımından bile daha net bir değer saklama aracı haline getiriyor. Bu da Koronavirüs salgını gibi bir kriz döneminde yatırımcıların Bitcoin’e akın etmesini sağladı. Şimdilerde hükümetler BTC yatırımlarını denetlemeye ve bunları vergilendirmeye başlasa da uzun vadede BTC’nin enflasyona karşı sağlayacağı koruma, kesinlikle bu uğraşa değebilir.

Pal açıklamasının devamında hükümetlerin bu yolu seçmesinin sadece ek vergi yükü getireceğini vurgulayarak, kazananın ise yine Bitcoin olduğunu belirtti. “Gelişme için vergi ödemek zorundayız” açıklamasını da kullanan Pal, belki de bu vergilerle BTC için daha net ve olumlu bir ekosistem oluşturulabileceğini düşündüğünü de belirtti.

BTC İçin Işık Sönmedi

Yani Pal’e göre Bitcoin fiyatını düşüren sebep, aslında uzun vadede Bitcoin’i daha değerli ve kullanılabilir kılabilir. Devletlerin vergi karşılığında BTC ve kripto paraların entegrasyonuna yardımcı olmaları, birçok yatırımcının talep ettiği bir hizmet olabilir. Ancak henüz bu konuda net bir açıklama bulunmuyor ve korkulan vergi düzenlemesi gerçek bile olmayabilir.

Bitcoin ise bütün bu belirsizliğe rağmen sert bir şekilde düştü ve 17.000 dolar altına indi. Bu durum doğal olarak altcoinler için de felaketi beraberinde getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar