X


Rusya Başbakanı’ndan Yeni Bitcoin ve Kripto Para Yasa Teklifi!

Rusya Başbakanı, Bitcoin hakkında önemli bir teklif verdi.
17:36
26 Kasım 2020

Kripto para piyasası özellikle son 2 gündür inanılmaz sert düşüşler yaşıyor ve bunun temel nedenlerinden birisinin ABD olduğu görülmekte. ABD’nin kripto para  sektörünü regüle edeceği ve kullanıcıların kripto para cüzdanlarını denetleyeceği haberi, bugün kripto para sektöründe şok etkisi yarattı.

Rusya Başbakanı, Bitcoin ve Kripto Paralar Lehine Konuştu

Bitcoin (BTC) fiyatı bu haberin duyulmasından beri 17.000 dolar altına kadar geriledi ve bu düşüşün bir süre daha devam edeceği düşünülüyor. Şimdi ise Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin kripto para piyasaları hakkında bir açıklamada bulundu ve bütün gözler kendisine çevrildi. Mishustin, 26 Kasım tarihli kabine toplantısında kripto para yatırımcılarını korumak için bazı regülasyonların oluşturulacağını ifade etti.

Mishustin, ülkedeki kripto para yatırımcılarının korunması gerektiğini ve bunun yeni endüstrinin gelişmesi için olmazsa olmaz olduğunu belirterek, aslında kripto para sektörüne destek verdi. Kripto para endüstrisinin “medeni bir şekilde gelişebileceğini” ve bunun yatırımcıların varlıklarını korumalarına imkan verilmesi ile yapılacağını ifade eden Mishustin, kötü amaçlı kişilerin önüne de böyle geçileceğinin altını çizdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin Varlık Kabul Edilmeli

Mishustin bu plan kapsamında Rusya Vergi Kanunu teklifinde bulundu ve Bitcoin (BTC) gibi varlıkların bir mülk olarak görülmesi gerektiğini vurguladı. Vergi kanununda değişiklik yapılması gerektiğini ve dijital paraların mülk olarak görülmesinin sorunları çözeceğini belirten politikacı, bunun dijital para sahiplerine de yasal koruma verebileceğini açıkladı.

Mishushtin aslında Ocak 2020 tarihinde bu göreve getirildi ve o tarihlerde ülkenin dijital gelişime karşı tavrı sert bir şekilde eleştiriliyordu. Mishustin daha önce kripto para sektörü aleyhinde açıklamalarda bulunsa da göreve geldiğinden beri farklı bir yön çizmekte.

Rusya, Kripto Paralara Yönelik Tavrını Değiştiriyor

Rusya’nın daha önce kripto para yatırımcılarına hapis ve para  cezası verme kanun teklifleri çok tepki çekse de Başbakan tarafından yapılan bu açıklama her şeyi değiştirebilir gibi gözüküyor.

Bitcoin ve diğer kripto paraların mülk olarak kabul edilip vergiye tabi edilmesi bir yandan olumsuz bir haber olsa da bu gelişme mahkemede kripto para yatırımcılarının elini güçlendirebilir. Olası bir hacklenme veya saldırı gibi durumlarda, kripto para yatırımcılarının mahkemede söz hakkı sahibi olmaları da bu değişiklikle mümkün.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar