X

Rusya’dan Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Yatırımcılarına Ağır Yaptırım

Rusya yine sert kripto para yasakları ile anılıyor.
15:22
13 Kasım 2020

Rusya Maliye Bakanlığı dijital para birimleri hakkında yayınladığı son yasa taslağında, ilan edilmemiş ve yetkililerle paylaşılmamış Bitcoin (BTC) veya kripto para işlemleri için hapis cezası verilmesini teklif etti. Aslında Rusya’nın kripto para yatırımcılarına karşı bu gibi yaptırımlar uygulamak istediği haberleri daha önce de gündeme yansımıştı. Rus Maliye Bakanlığının kripto para regülasyonları konusunda devamlı olarak daha sert taslaklar hazırlaması ise durumu iyice kötüleştiriyor.

45 milyon Ruble veya daha fazla değere sahip kripto para varlıklarının üç yıllık süre içerisinde en az iki kere beyan etmeyen kullanıcıların para cezasına ek olarak üç yıla kadar hapis cezası da alabileceği belirtiliyor. Bu aslında önceki yasa tasarısı teklifinde de yer almaktaydı. Rus yetkililer yeni tasarı teklifinde ise şartları bir noktaya kadar daha artırmış gibi gözüküyorlar.

Bitcoin ve Kripto Para Yatırımcılarına Hapis

Kripto para yatırımcıları 45 milyon ruble üzerinde transfer yapıp bunu resmi olarak beyan etmezlerse daha önceki tasarıya göre sadece 5 milyon Ruble para cezasına çarptırılacaklardı. Yeni tasarı ise hem para hem de hapis cezasını beraberinde getiriyor. Kremlin tarafından oluşturulan yeni torba yasa teklifinin buna ek olarak yılda 15 milyon Ruble veya daha fazla değere sahip Bitcoin ile kripto para işlemlerini beyan etmeyenlere de en az 6 ay hapis cezası vermeyi hedeflediği de vurgulanıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Rusya Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yeni tasarının ve uygulanacak olan yaptırımların aslında Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen şartları taşıdığı vurgulandı. Eğer Vladimir Putin liderliğindeki Rus hükümeti bu tasarı teklifini kabul ederse hapis cezası önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olabilir.

btc kripto paara

FATF kuralları gereğince 2020 yılının başından itibaren birçok kripto para borsası da regülasyonlarını sıkılaştırmış ve neredeyse önde gelen bütün platformlar KYC getirmişti. KYC’si bulunan kripto para borsalarının da bunları sıkılaştırdığı biliniyor. Rusya’daki yasa tasarısı teklifi kabul edilirse bunun Bitcoin ve kripto para yatırımcıları için ciddi sorunlar oluşturabileceği biliniyor.

Rusya’daki sıkı kripto para vergilendirmeleri kesinlikle kripto para yatırımcıları için büyük bir sorun olabilir. Hapis cezası ise birçok yatırımcıyı BTC alıp satmaktan vazgeçirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar