X


Türk Kripto Para Borsasından 1 Milyar TL’lik Vurgun! Şirket Sahibi Kayıplara Karıştı!

Kayseri merkezli kripto para borsası 30 bin kişiden yaklaşık 1 milyar TL topladı. Borsa çöktü, şirket sahibi kayıplara karıştı.
13:15
1 Aralık 2021
Türk Kripto Para Borsasından 1 Milyar TL'lik Vurgun! Şirket Sahibi Kayıplara Karıştı!

Thodex, Vebitcoin, Sistemcoin ve Hecoin‘den sonra benzer bir ‘çöküş’ haberi de Kayseri merkezli bir kripto para borsasından geldi. Bitrota isimli kripto para borsası yaklaşık 30 bin kişiden 1 milyar TL topladı. Şirketin sahibi ise kayıplara karıştı. İşte detaylar…

Kayseri Merkezli Kripto Para Borsasından Büyük Vurgun

Kenan Altun ile Avusturya vatandaşı Hasan Özkan üç yıl önce Kayseri’de bir şirket kurdu. Endless Yazılım Teknoloji AŞ isimli şirket, yaklaşık 1 yıl önce Bitrota isimli kripto para borsasını hizmete açtı.  Ancak borsa kısa bir süre önce çöktü ve şirket sahibi ortadan kayboldu.

Edinilen bilgilere göre kripto para borsası yaklaşık 30.000 kullanıcıdan 1 milyar TL topladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Borsa’nın faaliyetlerini ağırlıklı olarak Kayseri ve Hatay’da gerçekleştirdiği ve bu iki şehirde ofis kurduğu öğrenildi. Sistem her ne kadar kripto para borsası olarak lanse edilse de, bir tür saadet zinciri işleyişi ile faaliyetler yürütüldü.

Öyle ki borsa, yatırımcılara aylık yüzde 30 kazanç vaat ederken geçtiğimiz nisan ayında düzenlenen ve binlerce kişinin yeniden yatırım yapmasını sağlayan kampanya döneminde ise yüzde 45 kazanç vaat etti. Buna ek olarak ise yatırımcılara, sisteme yeni yatırımcı kazandırmaları durumunda ise yüzde 25 gelir garantisi verildi.

Pek Çok Mağdur Var

Saadet zinciri işleyişiyle pek çok kişiyi dolandıran borsanın mağdurları konuştu. Bursa’da yaşayan saadet zinciri kurbanı Hamza Türk, “Oto elektrik işi yapıyorum. 200 bin lira para yatırdım. Evlendiğimizde oturacağımız evi sattım. Paranın bir kısmını buraya yatırdım. Bunalıma girdim” dedi.

Ayrıca oto tamircide çalışan bir diğer mağdur Fahri Onur ise “Yan yana dükkânlarda çalıştığım Hamza Türk’ün teşviki ile buraya girdim. Bankadan 50 bin lira kredi çektim. Parayı buraya yatırdım. 2-3 ay içinde çıkarım diye düşündüm. Ancak sistem battı. Çalıştığım işte aylık 4 bin lira alıyorum; 3 bin lirası banka kredisine gidiyor” şeklinde konuştu.

Mağdurlar arasında Futbolcu Gökhan Zan’ın kardeşi S. Zan da yer alıyor.  S. Zan, 500 binden fazla zararı olan bir başka isim. “İnsanların hayatı perişan oldu. Evine yiyecek ekmek götüremeyecek durumda olan insanlar var” diyen S. Zan “Arkadaşlarımın tavsiyesi ile buraya para yatırdım. Bugünlerde Hatay’da kiminle konuşsan, konu bir şekilde buraya geliyor.

Şirket Sahibi İzini Kaybettirdi

Şirketin kurucusu olan Kenan Altun olayın ortaya çıkmasının ardından kayıplara karıştı. Sistemin tanıtımı için Türkiye’nin birçok ilinde toplantı yapan Kenan Altun’a bir süredir ulaşılamadığı belirtilirken, bilinen bütün GSM numaraları kapalı olan Altun’a gönderilen e-posta’lar ise yanıtsız kalıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar