X


Türk Borsalarında En Çok İşlem Gören Kriptolar: Türklere Kazandıran ve Kaybettirenler!

Türk kripto para borsalarında en çok işlem gören, en çok kazandıran ve kaybettiren kripto para birimlerini sizler için derledik.
08:46
1 Eylül 2021

Türk yatırımcıların kripto para birimlerine karşı olan yüksek ilgisi yadsınamaz bir gerçek. Peki, kripto para piyasasında volatil hareketler devam ederken Türk yatırımcıların ilgisi hangi kripto para birimlerinin üzerinde? Hangi kripto paralar Türk yatırımcılara kazandırdı ya da kaybettirdi?

Türk Borsalarında En Çok İşlem Gören Kriptolar

21milyon.com’dan elde edilen verilere göre, Türk Lirası bazında ve Türk kripto para borsalarında en çok işlem gören kripto para birimi Solana (SOL). Son 24 saatlik işlem hacmi yaklaşık olarak 671.892.803 TRY olan SOL, Türk yatırımcıların son 1 gün içinde en fazla işlem gerçekleştirdiği kripto para olarak karşımıza çıkıyor.

Aslında Solana fiyatındaki artış göz önüne alındığında bu durum çok da şaşırtıcı değil. Her ne kadar son 24 saat içinde bir geri çekilme yaşanmış olsa da SOL son 1 haftada %52 ve son 1 ayda %212 artış yaşadı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Verilere bakıldığında Solano’yu 459.785.316 TRY işlem hacmi ile Curve DAO Token (CRV), 299.779.448 TRY işlem hacmi ile Avalanche (AVAX), 299.010.829 TRY işlem hacmi ile Bittorrent (BTT) ve 288.567.320 TRY işlem hacmi ile Polkadot (DOT) takip ediyor.

En Çok Kazandıran Kriptolar

Genel yatırımcı davranışı değerlendirildiğinde aslında Türk yatırımcının hızlı bir şekilde para kazanmak istediği görülüyor. Dolayısıyla Türk yatırımcı için “kazandıran kripto para birimi” terimi büyük önem taşıyor. Son 24 saatlik verilere bakıldığında Türk kripto para borsalarında yer alan kripto para birimleri içinde Bitci’nin geliştirdiği bir fan token olan Brezilya Taraftar Token’ın (BFT) %59 ile en çok kazandıran olduğu görülüyor.

21 Milyon verilerine göre BFT’yi %55 ile Monero (XMR) ve %19 ile Ethereum (ETH) takip ediyor.

En Çok Kaybettiren Kriptolar

Kripto para birimleri yakaladıkları yükselişler ile yatırımcısına kazandırırken zaman zaman yaşanan düşüşler de kayıplar da sebep olabiliyor. Türk borsalarında listelenen kripto para birimleri içinde de son 24 saatte yaşadığı %15’lik düşüşle en çok kaybettiren kripto paranın Dogecoin (DOGE) olduğu görülüyor. Dogecoin’i %11 ile NEO ve %8 ile 0x (ZRX) takip ediyor.

Bunlara ek olarak uluslararası arenada en çok artan ve en çok kayıp yaşayan kripto paralara bakıldığında Türkiye verilerinin oldukça farklı olduğu görülüyor. Bu durumda, Türk kripto para borsalarında listelenen kripto para birimlerinin sayısının az kalması ve uluslararası anlamda çok fazla sayıda kripto para borsası bulunmasının payı büyük.

CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre son 24 saat içinde %374 artarak en fazla yükseliş yaşayan kripto para birimi Doont Buy (DBUY) iken %86 düşüşle en fazla değer kaybeden Ethereum Lightning (ETLT) oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar