f Tüm Bildiklerinizi Unutun! Bitcoin'i Yüzde 90 İhtimalle Bu Senaryo Bekliyor! › COINTURK

Tüm Bildiklerinizi Unutun! Bitcoin’i Yüzde 90 İhtimalle Bu Senaryo Bekliyor!

Özet

  • Bitcoin'in (BTC) fiyat volatilitesi yeni bir dip seviyeye gerilemesi bazılarını heyecanlandırdı.

  • Geçmiş veriler fiyat volatilitesini bu denli düşüşü genellikle büyük rallilerin takip ettiğini gösteriyor.

  • Bununla birlikte Curve Finance'in (CRV) saldırıya uğraması ve Bitcoin'in 29 bin doların altına düşmesi satış baskısına işaret ediyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
10:30
1 Ağustos 2023

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin (BTC) geçtiğimiz hafta boyunca neredeyse hiç hareket göstermedi ve volatilitesi yeni bir dip seviyeye geriledi. Zincir üzeri veriler Bitcoin’in volatilitesi Temmuz 2022’den bu yana görülen en düşük seviyede olduğunu gösterirken geçmiş veriler volatiliteki bu düşüşün büyük bir rallinin habercisi olduğunu söylüyor.

9 Seferin 8’inde Büyük Ralli Görüldü

Geçmişte volatilitenin dibe vurduğu dönemlerde ortaya çıkan fiyat eğilimine bakıldığında, Bitcoin’in volatilitesindeki her düşüşü güçlü bir rallinin takip ettiği dikkat çekiyor. Kripto para analisti CrediBuLL Crypto, bu fiyat eğilime ilişkin olarak yaptığı yorumda “Volatilitenin bu kadar düşük olduğu 9 seferden 8’inde yukarı yönlü hareket görüldü. Bunun olmadığı tek zaman 2017’deki parabolik patlamanın zirvesini takip eden 6 aylık konsolidasyondan sonraydı.” dedi.

562.7 milyon dolar piyasa değeri ile en büyük kripto para Bitcoin, bu yazının hazırlandığı sırada son 24 saatte yüzde 1,57 düşüşle 28 bin 940 dolardan işlem görüyor. Tarih bir kez daha tekerrür edecek olursa şu anda görülen konsolidasyonun bir sonraki fiyat rallisi için yakıt görevi göreceği görülüyor. Ayrıca, yeni yatırımcılar geçen yıl yaratılan 5 milyon yeni cüzdan adresiyle Bitcoin ekosistemine katılmaya devam ediyorlar.

Yakından takip edilen kripto para analisti Ali Martinez, oluşturulan yeni Bitcoin cüzdanı adreslerinden duyduğu heyecanını “Geçtiğimiz yıl Bitcoin tutan 5 milyondan fazla cüzdan adresi oluşturuldu. Bu Kosta Rika, Filistin ya da Singapur nüfusunun tamamının sadece 12 ay içinde BTC satın aldığı anlamına geliyor.” diyerek açıkladı.

Bitcoin Düşüşün Eşiğinde Olabilir mi?

Tüm bunlarla birlikte önde gelen DeFi protokolü Curve Finance‘in (CRV) saldırıya uğraması kripto para piyasasının genelinde olumsuz duygulara ve satış baskısına yol açtı. Bitcoin ile birlikte birçok altcoin son 24 saatte yüzde 5’i aşan oranlarda düşerek satış baskısı altında girdi. Özellikle Bitcoin’in 29 bin doların altına düşmüş olması bir sonraki destek seviyesi olan 27 bin 500 dolara doğru bir satış baskısıyla karşı karşıya kalınabileceğine işaret ediyor.

CrediBuLL Crypto, bu satış baskısına dönük beklentisini yaptığı CRV analizi üzerinden “Şu an itibariyle CRV’deki olay yatışıyor gibi görünüyor, ancak odak noktası yalnızca grafiklere dönmeden önce önümüzdeki 48-72 saat içinde ele alınması gereken birkaç joker kart var. Tamamen teknik bir perspektiften bakıldığında, düşüş henüz birmiş değil.” diyerek kripto para piyasasının genelindeki düşüşün devam edebileceğine vurgu yaptı.

CrediBuLL Crypto’nun paylaştığı CRV fiyat grafiği fiyatın kırmızı bölge ve kırılma noktasının (POB) üzerine çıkmayı başarması halinde düşüşün tamamlandığını gösteriyor olsa da analistin asıl beklentisi fiyatın yeşil bölgeye kadar yani 0,49 dolara kadar çekilmesi yönünde.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI