Tether, ”Bitcoin Manipülasyonu” İddialarını Yanıtladı

Özet

  • Tether yönetimi skandal araştırmaya yanıt verdi.
12:00
8 Kasım 2019

2018 ve 2019 yıllarında çok fazla eleştirilmesine ve itibari para endeksli olmadığının iddia edilmesine rağmen hala dünyanın en büyük stablecoin‘i konumunda olan Tether (USDT), geçtiğimiz haftalarda 2017 yılındaki Bitcoin (BTC) yükselişini sağlamakla ve piyasayı maniple etmekle suçlanmıştı. İlgili haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Tether, Twitter hesabı aracılığıyla da yaptığı duyuruda ”hatalı” araştırmaya yanıt verdi ve iddiaların tamamen asılsız olduğunu, araştırmacıların kripto para piyasasındaki dalgalanmalardan bihaber olduklarını ifade etti. Tether verdiği yanıtta araştırmacıların ”yapılan işlemlerin zamanlaması veya farklı borsalardaki sermaye akışı gibi önemli bilgilere” sahip olmadıklarını itiraf ettiğini, bunun suçlama yapmadan elde edilmesi gereken bir bilgi olduğunu dile getirdi.

Tether’in bakış açısına göre araştırmacılar Griffin ve Shams ellerinde yeterli kanıt ve hatta veri olmadan bu suçlamaları yaptı. 2017 yılında sahip olduğu toplam arzı destekleyecek kadar ABD Doları’na sahip olmadığı yönünde de eleştirilen Tether, o tarihlerde yapılan denetimlerden tam puan aldıklarını ve 1 USDT’nin bile desteksiz piyasaya sürülmediğini açıkladı.

Tether Genel Danışmanı Stuart Hoegner de 5 Kasım tarihinde yaptığı açıklamada Bitcoin fiyatını arttıran tek unsurun Tether olduğunu söylemenin, ”dünya düzdür” demekle eşdeğer olduğunu ifade etmişti. Bitcoin’in Tether alımı yapan yatırımcılar sayesinde ivme yakalamış olabileceğini kabul eden yönetim, bunun tek sebep olduğunu ise kesin bir dille reddediyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar