Soros’un Eski Ortağı Ünlü Yatırımcıdan Bitcoin Uyarısı: Hazır Olun!

Milyarder yatırımcı George Soros ile birlikte finans şirketi Quantum Fund'ı kuran kıdemli yatırımcı Jim Rogers, ufukta daha fazla ayı piyasası olduğunu ve bir sonraki ayı piyasasının "en kötüsü" olacağı konusunda uyardı.
11:23
31 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

 Milyarder yatırımcı George Soros ile birlikte finans şirketi Quantum Fund’ı kuran kıdemli yatırımcı Jim Rogers, ufukta daha fazla ayı piyasası olduğunu ve bir sonraki ayı piyasasının “en kötüsü” olacağı konusunda uyardı.

Küresel Borç Krizi: Felaket Senaryosu

Jim Rogers, pek çok hissenin yüzde 90 oranında değer kaybedeceğini belirterek, yatırımcıların çok para kaybedeceğini vurguladı. Ünlü yatırımcı, geçen hafta yayınlanan Kitco News ile yaptığı röportajda, kripto para tarihinin “en kötü” ayı piyasasının yaklaşmakta olduğunu iddia etti. Rogers, Quantum Fund ve Soros Fund Management’ın kurucu ortağı olan George Soros’un eski iş ortağıdır. Mevcut ayı piyasasının küresel ekonomideki belirsizliğin derinleşmesiyle daha da yoğunlaşacağını belirten yatırımcı, uzun vadede tünelin sonunda ışık görünmediğini ifade etti. Rogers’a göre, daha fazla ayı piyasası geliyor ve yatırımcıların hisse senetleri ve kripto paralar konusunda dikkatli olması gerekiyor.

Ünlü yatırımcı, 2008’de “çok fazla borç sorunumuz olduğunu” anlatırken, o zamandan beri borcun kat kat arttığını vurguladı. ABD’nin dış borcu ve resesyon riskine dikkat çeken ekonomist, bu yüzden bir sonraki ayı piyasasının korkunç olacağını iddia etti. ABD, 2009’dan beri borcunu birkaç kat artırdı. Japonya da gayri safi hasılasına oranla dünyada en fazla borcu bulunan ülkelerden biri haline geldi. Dünyanın birçok ülkesinde dış borç giderek artıyor. 2008 yılındaki krizi, çok fazla borç yüzündendi, şimdi  ise küresel ekonomi çok daha kötü bir durumda. Rogers’a göre, birçok hisse %70, %80 veya  %90 oranında değer kaybedecek. Bu ekonomistlerin kesin olarak tahmin ettiği bir gerçek. Ancak, kimse ne zaman gerçekleşeceğine dair kesin tarih veremiyor. 2008 krizinden  bu yana 13 yıl geçti. ABD ekonomisi, yüksek enflasyon, enerji fiyatları ve tedarik zinciri krizi ile karşı karşıya. Dolayısıyla büyük çapta bir resesyon kaçınılmaz görünüyor.

Dünya, Dolardan Uzaklaşıyor

Rogers, ABD dolarının hakimiyetini kaybedeceği görüşünü yineleyerek, Rusya-Ukrayna savaşının bu süreci hızlandırdığını kaydetti. Tecrübeli yatırımcıya göre, dünyanın uluslararası değişim aracının tarafsız olması gerekiyor. Herkes dolar ile istediği her şeyi yapabilir. Ancak ne yazık ki Washington bu kuralları değiştiriyor. Washington, bir ülkenin politikasından hoşlanmazsa, ambargolar ve dolara endeksli yaptırımlar uyguluyor. Yatırımcı, ABD’nin dış ve ekonomi politikasını eleştirerek bunun uzun vadede felakete neden olacağını vurguluyor. ABD hükümetinin, birçok insanın malvarlıklarına el koyduğunu hatırlatan Rogers, şunları söyledi:

Pek çok ülke, hatta müttefiklerimiz bile, şimdi ABD doları ile rekabet edecek bir şey arıyor çünkü Rusya’nın başına gelenler onların başına da gelebilir. Washington, birden bire sizi hedef alabilir.

Rogers ayrıca Bitcoin (BTC) hakkında yorum yaparak yatırım yapmadığını doğruladı. Uzmana göre, Bitcoin bir para birimi olarak başarılı olursa, hükümetlerin rekabeti sevmedikleri için onu yasaklayacağı görüşünü yineledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Bozkurt
    2 ay önce

    Bu adamlar birsey dedimi tam tersini yapacaksın. Manipule böyle bir şeydir. Kriptolar ve btc dip yapmış onlar topluyorlar küçükleri kaçırmak için böyle diyorlar. Yatırım tavsiyesi degil. Elinizdekilere sahip çıkın. Spekülasyonlara inanmayın.

    11