Harvard Üniversitesi ile Ortaklık Kuran Altcoin Uçuşa Geçti!

 Filecoin Vakfı, Harvard Üniversitesi İnovasyon Laboratuvarı ile ''Bilgiyi Demokratikleştirme” programı olarak adlandırılan bir proje başlattığını duyurdu.
14:00
31 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

 Filecoin Vakfı, Harvard Üniversitesi İnovasyon Laboratuvarı ile ”Bilgiyi Demokratikleştirme” programı olarak adlandırılan bir proje başlattığını duyurdu.

Filecoin ve Harvard’dan Çarpıcı Proje

Kurumlar, dijital bilgileri koruyabilen merkeziyetsiz teknolojileri keşfetmeyi planlıyor. 2022’de bilgi çağında yaşamamıza rağmen, neyin doğru olduğunu kanıtlamak zor ve ana akım medya kaynaklarına karşı büyük oranda güvensizlik var. Örneğin ABD’de, medyaya olan güven, bu ay yayınlanan bir Gallup anketinde rekor düşük seviyelere indi. Ankete katılan ABD’lilerin yalnızca %16’sı günümüzün medyasına güvendiklerini ve yalnızca %11’i televizyondaki haberlere güvendiklerini söyledi. Ayrıca, son birkaç yılda teknik tanımlarla ilgili birçok dezenformasyon ve tartışma yaşandı.

Örneğin, geçtiğimiz hafta, Beyaz Saray hükümetin resesyon tanımı tartışma konusu oldu. Uzmanlara göre, Biden resesyonu inkar ediyor. Ardından 27 Temmuz’da 24 saatlik bir süre içinde Wikipedia’daki resesyon kelimesinin tanımı onlarca kez revize edildi. Wikipedia revizyonları, bugüne kadar devam ediyor. Arşiv.org’da kaydedilen veriler, o zamandan beri resesyon kelimesinin tanımının büyük ölçüde değiştiğini gösteriyor. Çarşamba günü, Filecoin Vakfı, merkeziyetsiz teknolojiler aracılığıyla dijital bilgileri korumak için Harvard Üniversitesi İnovasyon Laboratuvarı (LIL) ile birlikte çalıştığını açıkladı. Kurumlar, kütüphanelerin “teknoloji yoluyla bilgiyi paylaşmasına” yardımcı olmayı amaçlayan “Bilgiyi Demokratikleştirme” programına katkıda bulunacak. Yapılan duyuruda, Filecoin’in merkeziyetsiz teknolojiler aracılığıyla bilgiye erişimi artırma konusunda projeye katkıda bulunacağı bildirildi. Vakıf başlanı Marta Belcher yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Filecoin Vakfı, insanlığın en önemli bilgilerini koruma görevinde. Bu işbirliği, Harvard’ın inovasyon Laboratuvarı’nın merkeziyetsiz teknolojilerin kritik verileri korumak için gerçek dünyadaki zorlukları nasıl çözebileceğini keşfetmesini sağlayacak. Havrvard kütüphanesinin Bilgiyi Demokratikleştirme programını desteklemekten heyecan duyuyoruz.

FIL, İvme Kazandı

Filecoin, Protocol Labs tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir blok zinciridir ve IPFS dağıtılmış ağının üzerine inşa edilmiştir. IPFS, esas olarak, dağıtılmış bir dosya sistemindeki dosyaları, web sitelerini, uygulamaları ve verileri depolamak ve bunlara erişmek için eşler arası (P2P) bir sistemdir. Filecoin’in yerel kripto para birimi FIL, son 24 saat içinde %47,3 arttı. FIL ayrıca, son 14 gün içinde %67,1 arttı. Mayıs ayının sonunda, Protocol Labs, merkeziyetsiz depolama konseptlerini uzaya taşımak için Maryland merkezli savunma ve havacılık şirketi Lockheed Martin ile birlikte çalıştığını açıkladı.

Vakfın geçen Çarşamba günü yaptığı duyuruya göre, Harvard üniversitesi ve Filecoin güçlü arşivlerin oluşturulmasını ve değerli araştırma verilerini korumayı planlıyor. Kurumlar, bu çabalari  aracılığıyla teknolojinin “güvenilir kaynaklar” ve “dijital bilgilerin uzun vadeli korunması” oluşturmaya nasıl yardımcı olabileceğini ele almak istiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar