Sonunda Bu Da Oldu! Ödül Töreni Metaverse Üzerinden Gerçekleşecek!

Dünyanın en prestijli müzik ödüllerinden olan MTV müzik ödülleri daha çok ilgi çekmesi hedeflenilerek Metaverse üzerinde gerçekleşecek.
20:30
14 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

MTV, metaversedeki müzik performanslarını geliştirmek adına yeni bir ödül kategorisinin parçası olarak Roblox’ta yeni bir dünya yaratma girişimlerine başlamış gibi görünüyor.

Girişim için MTV, Paramount Media Network’ün kanalına daha fazla izleyici getirmek amacıyla genç Roblox demografisini hedeflemek için Super League Gaming Inc. ile ortaklık kuracakmış gibi görünüyor.

Başlangıçta bir fizik simülasyon motoru olarak tasarlanan Roblox, markaların müşterilerin 3 boyutlu avatarlar aracılığıyla buluşup kendilerini ifade etmeleri için sürükleyici deneyimler yaratabileceği 3 boyutlu bir ortama dönüştü.

Oyun oynamanın modern toplumun temel dayanağı haline gelmesiyle, film ve televizyon endüstrisinin toplamından daha fazla gelir elde ederken örnek olarak verebileceğimiz, Wendy’s Co., Gucci, Nike ve son zamanlarda Mexican Chipotle’dan pazarlama ekipleri bu fırsatları kaçırmak istemiyormuş gibi duruyor.

Sektörüne bağlı olarak her şirket, sanal ürünler ve deneyimlerle sanal alanlar oluşturmak konusunda birbirleriyle yarışıyorlarmış gibi görünüyor. Nike ise bu konuda bir “metaverse direktörü” rolü yaratacak kadar ileri gitti.

Metaverse Konserleri İçin Yeni Adım

Ancak sanal alanların moda alanının ötesinde bir faydası varmış gibi görünüyorm. Metaverse, müzik endüstrisinin Covid-19 salgını sırasında iptal edilen konserler için bir yeniden doğuş alanı olmuş gibi görünüyor. Charlie XCX ve Travis Scott gibi müzik sanatçıları sanal alanlarda performans sergilediler.

MTV başlangıçta popüler Microsoft oyunu Minecraft aracılığıyla metaverse dünyasında bir keşif gezisine öncülük etti. MTV ve Paramount Media Network yöneticileri artık MTV Video Müzik Ödüllerini (VMA) Roblox’ta daha geniş bir kitleye ulaştırmanın heyecanını yaşayacakmış gibi görünüyor.

Diğer Roblox oyunları, onları VMA deneyimine götürecek sanal reklam panolarına sahip olacak. Kullanıcılar, VMA için oynayacakları ve oynadıktan sonra kazanacakları 3 adet hak ile birlikte oy verme hakkına sahip olacaklar.

MTV’den Büyük Hamle

VMA’ların Eylül 2021’deki izleyici sayısı, çok önemli olarak görülen 18-49 demografisi için %17 düşerken, MTV’nin 29 Ağustos etkinliği için metaverse evrenine katılması, metaverse uzmanlarına göre endüstrinin daha fazla ilgisini çekebilir.

Bir metaverse uzmanı Cathy Hackl, alana girme girişimleri için, bir şirket içindeki farklı paydaşlardan katılım sağlanması gerektiğine inanıyor. Markaların, Gen Z alıcılarıyla bağlantı kurmak için bir Discord varlığına sahip olması gerekiyor. Bloomberg Intelligence’a göre, metaverse’nin 2024 yılına kadar 800 milyar dolarlık bir pazara sahip olması bekleniyor. İnternet kullanılabilirliği ve hızı, yaygın kullanımı için çok önemli olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar