X


Son Dakika: Yüz Milyonlarca Dolar Değerinde Binance Coin (BNB) Yakıldı!

Binance son çeyrek BNB yakma sürecini de tamamladı. Ancak BNB fiyatı beklenen tepkiyi göstermedi.
19:33
17 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Düzenli olarak BNB yakımlarının sonuncusu kısa süre önce yapıldı. Binance Coin (BNB) dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ın yerel kripto para birimidir. Her 3 ayda bir düzenli yakım yapılarak dolaşımdaki arzın belli bir seviyeye kadar düşürülmesi hedefleniyor.

18’inci BNB Yakımı

Toplamda 1.684.387 adet BNB yakıldı. Bunun güncel kurdan yaklaşık değeri ise tam 906 milyon dolardır. İlk defa “Otomatik Yakma” programı kapsamında olan bu işlem 100 milyon BNB arzdan silininceye kadar devam edecek. Böylece BNB yatırımcıları kendilerini enflasyondan da korumuş olacak.

2017’de piyasaya sürülmesinden bu yana Binance, yakma adı verilen bir süreçle 100 milyon BNB‘yi yani toplam arzın yarısını dolaşımdan çıkarmayı taahhüt etti. Önceki üç aylık yakma işlemlerinden farklı olarak Auto-Burn formülü tarafından işlem otomatize edildi.

Geçmişte, BNB yakmaları, tokenlerin kullanımını ve Binance merkezi borsasında üretilen geliri yansıtıyordu. Topluluğun geri bildirimlerinin bir sonucu olarak, BNB Otomatik Yakma, Binance merkezi ekosisteminden bağımsız daha objektif bir süreç lehine önceki yakma mekanizmasının yerini alıyor. Bununla birlikte, BNB, Binance Smart Chain (BSC) gaz ücretlerinin bir kısmını gerçek zamanlı olarak yakmaya devam edecek.

Yukarıdaki görselde ise otomatik yakmanın hesaplandığı formülü görüyorsunuz.

Özet olarak formülü şöyle çözümleyebiliriz.

  • Ortalama BNB Fiyatı (P)
  • Üretilen Toplam Blok (N)

Buna göre BNB fiyatına ve bir çeyrek boyunca üretilen blok sayısına bağlı olarak BNB Otomatik Yakma işlemi gerçekleştirilir.

Binance Coin (BNB)

Piyasaların yükselişte olduğu günlerde bu yakma haberleri BNB fiyatını oldukça olumlu etkiliyordu. Ancak şu an Bitcoin 42.000 doların üzerinde tutunma mücadelesi verdiği için şimdilik pet etmişe benzemiyor. Binance Coin (BNB) yazı hazırlandığı sırada %13 zararla 373 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

Dört saatlik grafikte RSI halen aşırı satış bölgesinde, hacim son derece zayıf ve yatırımcılar Bitcoin’in fiyatının düşme ihtimaline karşın çekimser görünüyor. İlerleyen saatlerde Bitcoin’in fiyatını takip eder şekilde BNB daha da aşağıya inebilir. Burn haberi bu çeyrekte de beklenen etkiyi göstermedi diyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar