X


Son Dakika: XRP’ye Son Darbe Grayscale’den Geldi – XRP Fiyatı Düşüşe Geçti

Grayscale DLC fonundan XRP'yi çıkardı.
17:43
5 Ocak 2021

Ripple’a SEC tarafından dava açılmasından sonra birçok kripto para borsası XRP’yi delist ettiğini açıkladı. XRP delist haberlerinin Ripple’a dava açıldığı hafta içerisinde bittiğini sanılırken olayın üzerinden süre geçmesine rağmen kötü haberler gelmeye devam etti. Yapılan 5 Ocak tarihli yeni bir açıklamada ise kurumsal yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım fonlarından Grayscale’in resmen XRP’yi fonundan çıkardığı öğrenildi.

XRP, DLC Fonundan Çıkartıldı

Grayscale’in DLC olarak bilinen ve birçok kripto para birimini içeren fonu, artık XRP’yi içermiyor. Grayscale tarafından yapılan açıklamada fonun bundan sonra sadece Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin ile devam edeceği belirtildi. XRP, fondan çıkartılmadan önce toplam miktarın %1,46’sını denk  geliyordu. Bu işlemden sonra ise fonun %81,63’ü Bitcoin’e, %15,86’sı Ethereum’a, %1,43’ü Litecoin’e ve % 1,08’i Bitcoin Cash’e ayrılmış oldu.

Grayscale’in buna ek olarak direkt olarak XRP’ye ayrılmış bir fonu daha bulunuyor. Geçtiğimiz hafta Grayscale’in bu fondan yaklaşık 8 milyon dolarlık XRP satışı yaptığı belirtilse de bu durum kurum tarafından teyit edilmedi.

Grayscale de XRP Kervanına Katıldı

Grayscale direkt olarak DLC üzerinden XRP’nin payını çıkarsa da XRP’ye özel fonunu hala kapatmış sayılmaz. Grayscale’in ortak fondan XRP’yi çıkarmasının sebebi ise bunun yaşattığı zarar olabilir. Kurumsal ve bireysel yatırımcıları kötü haberler sonrası yüklü XRP satışları yapması, fonun genel karlılığını da etkilemekte.

Son günlerde yükselmeye başladığının sinyallerini veren XRP ise bu haber ile yeniden düşüşe geçti. Haber öncesinde 0,237 dolara kadar yükselip 0,23 dolar desteğini arkasına alan XRP, haber ile beraber 0,222 dolara düştü. XRP fiyatı düşüşe geçmiş olsa da Grayscale’in diğer fonunda hala XRP yatırımına izin vermesi düşüşün etkisini azalttı.

Özellikle Coinbase ve Bitstamp kripto para borsalarının XRP hakkında verdiği kötü haberlerin ise çok daha etkili olduğu biliniyor. XRP yatırımcılarının Beyaz Saray’ı muhatap alarak başlattıkları imza kampanyası ve yatırımcıların artık XRP satmak istememesi de fiyatın sert bir şekilde düşmesini engellemiş olabilir.

XRP/USD işlem çiftinin 0,30 dolar üstünü tekrar görmesi ise gelen kötü haberlere rağmen düşüşlerin tamamen veya büyük ölçüde önüne geçebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar