X


Polkadot (DOT) Ekosisteminin “En Dikkat Çeken” Kripto Para Projeleri Hangileri?

Polkadot ekosistemi büyürken bazı projeler de ön plana çıkmaya başladı.
15:44
5 Ocak 2021

Toplam piyasa değerine göre en büyük 6. kripto para birimi Polkadot (DOT), aslında bir kripto paradan çok daha büyük ekosisteme sahip. Polkadot da aynı Ethereum gibi farklı uygulamalarla kripto para projelerine ev sahipliği yapıyor ve Substrate tabanlı birçok yeni projenin 2020 yılında rekor üzerine rekor kırdığı görüldü.

Polkadot piyasaya giriş yapmasından beri neredeyse %300 yükseliş elde etti. Polkadot ağı tabanlı bazı projeler ise zaman zamna DOT’a kıyasla daha fazla dikkat çekti ve yükseliş elde etti. Peki şu an kripto para yatırımcılarının dikkati hangi Polkadot tabanlı projelere odaklanmış durumda?

Tartışmasız Lider: Kusama

Substrate tabanlı Kusama (KSM) neredeyse Polkadot tabanlı bütün projelerin yükselişinin  üzerine çıktı. Kusama aslında Polkadot projesinin bir ön ağı orak tanımlanabilir. Geliştiriciler yeni özellikleri önce Kusama projesinde hayata geçirip burada başarılı olunması durumunda Polkadot üzerinde denemelere ve uygulamalara başlıyor. Bu da bize KSM’in şu an ekosistemde en çok dikkat çeken kripto para projelerinden birisi olduğunu gösteriyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Polkswap Hazırlıklara Son Hız Devam Ediyor

Polkadot tabanlı kripto para projelerinin sayısı 100’ün üstüne çıksa da kısa sürede birkaç tanesi ciddi anlamda yükseliş elde ederek sektördeki yerini güçlendirdi. Bunların ilki Polkaswap olarak biliniyor. Polkaswap, depolaması bulunmayan merkeziyetsiz bir kripto para borsası konumunda. Yani bunun Ethereum için Uniswap neyse, Polkadot ekosistemi için öyle olduğu söylenebilir. Polkaswap yakın vadede SORA V2 ağında hayata geçirildi ve yükselişini sürdürüyor.

Polkastarter (POLS) Fiyatı Rekora Gidiyor

Kusama ile Polkaswap sonrasında dikkat çeken bir diğer kripto para projesi ise Polkastarter oldu. Polkastarter hala Ethereum tabanlı olsa da bunun yakın zamanda Substrate ağına geçeceği biliniyor. Hala 1 doların altında bir fiyata sahip olan POLS değerini temel olarak piyasaya sürülen yeni kripto para projelerinden (IDO) alıyor. Polkastarter platformu piyasaya yeni çıkacak projelerin ilk satışının gerçekleştirilmesine aracılık etmekte. POLS fiyatı da her yeni projeye katılmak isteyenlerin POLS almasını yarı zorunlu kılınmasından dolayı devamlı olarak artıyor.

Polkadot ekosisteminde dikkat çeken diğer projeler Sora, ChainX, Moonbeam, Litentry, Equilibrium, Kylin, StaFi Protocol ve Phala Network olarak sıralanabilir. Bunların bazıları henüz kendi tokenlerini piyasaya sürmemiş olsa da projelere yönelik ilgi devamlı olarak artıyor. 2021 yılı ise birçok uzmana göre Polkadot projelerinin parladığı asıl dönem olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar