X

Sıcak Gelişme: Steam, Blockchain ve NFT Oyunları İçin Harekete Geçti!

Steam kararını verdi. NFT ve Blockchain odaklı oyunları ne bekliyor?
22:52
15 Ekim 2021

Dünyanın en büyük online bilgisayar oyun mağazası NFT ve Blockchain oyunlarıyla ilgili harekete geçti. Kripto paralar geleneksel finans çevreleri tarafından erken dönemde küçümsenmiş ve reddedilmişti. Bugün JPMorgan dahil birçok küresel finans şirketi kripto odaklı çalışmalar yapıyor. Hatta birbirleri ile yarışıyor hızla bu alandaki istihdamlarını genişletiyorlar. NFT’ler ve blockchain oyunları için de bugün benzer bir döngüyü yaşıyor olabiliriz.

Steam NFT’ler ve Blockchain Oyunlarını Yasaklıyor

NFT’ler özellikle bu yılın ikinci yarısından itibaren ciddi bir popülerlik yakaladı. Milyarlarca dolar hacim oluştu ve çok sayıda koleksiyon milyonlarca dolara satıldı. Hatta sanal dünya projeleri ve gelişmiş Metaverse girişimleri milyonlarca dolar yatırım aldı. Ancak anlaşılan NFT’ler Bitcoin’in erken dönemindeki durumuna benzer bir inkar politikasına maruz kalıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Steam tarafından reddediliyor ve küçümseniyor. NME raporlarına göre Valve tarafından işletilen dünyanın en büyük oyun dağıtım hizmeti Steam, NFT ve kripto para birimi içeren tüm oyunları sistemden temizlemek için harekete geçti.

Kripto paraların ilk günlerinde az sayıda erken yatırımcı küresel baskıyı göz ardı ederek ısrarcı davrandı. Bugün onların önemli kısmı yatırımlarını milyon dolar seviyelerine çıkardı. Henüz çok yeni olan NFT ve blockchain odaklı oyunların da ilk dönemlerinde böylesi bir ret yemesi şaşırtıcı olmadı. Steam yeniliğe uyum sağlamak yerine karşısında durmayı tercih etti. Peki başarılı olacak mı? Kripto paraların yaşadığı döngüye bakarsak dünyanın en büyük oyun mağazası yeni rakipler kazanacak gibi görünüyor. Üstelik bu rakipler gücünü yenilikten alacak.

Steam Bu Tarz Oyunları İstemiyor

Blockchain odaklı girişimlerin Steam’de olmaması gerektiğini düşünen Valve bunları yeni teknolojiyi benimseyen oyunculara bir darbe olarak tanımlıyor. Üstelik bu yaklaşım sadece Steam özelinde değil, tüm bankaların ilk zamanlarda kriptoları lanetlemesi gibi popüler oyun mağazalarının tamamı da NFT’lere öfke kusuyor.

Eylül ayının sonlarında Epic Games CEO’su Tim Sweeney, NFT odaklı çalışmalardan kaçınacaklarını söylemişti. Fortnite Başkanı, Twitter hesabı üzerinden kripto para ekosistemini “inatçı bir dolandırıcılık girişimi” olarak tanımladı. Şimdilik oyun dünyasının devleri NFT’lere kapısını kapatmış gibi görünüyor. Zamanla bu yaklaşımın değişip değişmeyeceğini göreceğiz.

Bu arada, Electronic Arts’ın bir bölümü olan EA Sports tarafından yayınlanan yakın tarihli bir iş ilanı, şirketin NFT odaklı çalışmalara istekli olduğunu gösteriyor. Grand Theft Auto 6’nın da oyun için kripto paraları içerdiği biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar