SEC’den Kripto Para Stake ve Kredi İşlemlerine Yasak!

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para şirketlerinin kredi ve faiz vermesini yasakladı.
14:00
15 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasaları olgunlaştıkça kripto para şirketlerinin ülkede faaliyet göstermesine ilişkin önlemler almaya devam ediyor.

Kripto Para Stake ve Kredi İşlemleri Yasaklandı

Edinilen bilgilere göre Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para şirketlerinin kripto varlıklar için stake hizmetleri sunmasını ve kullanıcıların yatırdıkları mevduatlar karşılığında kredi kullandırarak faiz vermesini yasakladı. Taylandlı SEC tarafından yapılan açıklamada yasağın, yatırımcıları spekülatif işlemlerden uzak tutmak ve korumak amacıyla getirildiği belirtildi. Yasaklara ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kripto para şirketlerinin mevduat olarak kripto varlıklar kabul etmesi ve kripto varlıkların kredi olarak kullandırılarak mevduat sahiplerine faiz verilmesi yasaklanmıştır. Mevduat toplama veya kredi verme hizmetlerini destekleyecek herhangi bir reklam veya teşviğin yapılması da yasaklanmıştır.

Tayland’ın kripto para stake ve kredi işlemlerini yasaklaması, bu yılın başında bazı kripto para borsalarının ve mevduat sahiplerine yüksek faiz oranları sunan birden fazla kripto para kredi şirketinin kripto para piyasalarındaki büyük çöküşün ardından likidite sorunlarıyla iflasa varan sürece girmelerinin ardından geldi. Taylandlı SEC’in yeni bir likidite sorunu yaşanmasının ve potansiyel bir iflas dalgasının oluşmasının önüne geçmek üzere şimdiden harekete geçtiği görülüyor.

Taylandlı SEC’in Düzenleyici Önlemleri

Taylandlı SEC, ilk olarak 2022’nin Temmuz ayında kripto para borsası Zipmex’in karşılaştığı likidite sorunlarının ardından harekete geçmişti. O tarihlerde Güneydoğu Asya ülkelerinde güçlü bir varlığı bulunan Zipmex, likidite sorunlarını işaret ederek para yatırma ve çekme işlemlerini durdurduğunu duyurmuştu.

Taylandlı SEC, o zamandan beri yatırımcıların karşı karşıya kaldığı potansiyel kayıplar hakkında bilgiler toplamakla meşgul. Ayrıca, çevrimiçi bir forum aracılığıyla sorundan etkilenen Zipmex kullanıcılarından geri bildirim toplandı. Zipmex’in Taylandlı müşterileri için para çekme işlemlerini hızla yeniden başlatması SEC’in endişenlenmesinin önüne geçmedi. Düzenleyici, geçen hafta kripto para borsası Zipmex hakkında kolluk kuvvetlerine şikayette bulundu. Kripto para borsası, gerekli standartları karşıladığı ve güvenlik önlemlerine tam uyum için düzenleyicilerle birlikte çalıştıklarını iddia ediyor olsa da inceleme altında.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar