X


SEC Komisyon Üyesi, Ripple (XRP) Davası Hakkında İlk Kez Konuştu!

Ünlü isim XRP davasını yorumladı.
19:21
9 Ocak 2021

Ripple’a açılan menkul kıymet davasının ilk duruşması için günler geçerken dava hakkında yeni açıklamalar ve gelişmeler yaşanıyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu üyesi Hester Peirce, davanın açıklanmasından sonra bunun hakkında ilk defa konuştu.

Ripple Davasına Genel Bakış

Kripto para sektöründe “kripto anne” olarak da bilinen Peirce, Forkast ile yaptığı röportajında dava ile ilgili neler yaşanabileceğini çok detay vermeden açıkladı. Direkt olarak Ripple davası hakkında net bilgi vermeyen Peirce, buna dava açmaya yönelik yapılan oylamada ise anonim oylama yapıldığını belirtti.

Şu an herkesin davada ortaya konan “gerçeklere ve şartlara” bakması gerektiğini ifade eden Peirce, kendi görüşünün diğer komisyon üyelerinin görüşü ile uyuşmayabileceğini belirtti. Peirce burada net konuşmasa da bu kararda kendisinin oyunun bulunmadığını ima etti. Böyle bir dava kararının alınması için beş üyenin en az üç tanesinin kabul oyu vermesi gerekiyor.

FinCen ve SEC Farklı Kararlar Aldı

Peirce söz konusu detayı açıkladıktan sonra davanın çoğunluğun geçer oyunu aldıktan sonra açılabildiğini belirtti. ABD’nin finansal regülatörlerinden FinCen 2015 yılında XRP’yi bir dijital para birimi olarak tanımlamıştı. Başka bir regülatör olan SEC ise bunun menkul kıymet olduğu iddiası ile dava açtı. Peirce bu konuda yaptığı açıklamada her bir regülatörün kendi kuralları olduğunu ve dava kararının böyle açıldığını ifade etti.

Howey testi olarak bilinen menkul kıymet tespit yöntemine göre XRP’nin menkul kıymet olabileceğini belirten Peirce, yine de SEC içerisinde yaşanan büyük bir değişim olduğunu belirtti. SEC Başkanı yakın zamanda değişti ve yeni başkanın nasıl hareket edeceği bilinmiyor. Peirce buna dikkat çekerek Biden yönetiminde farklı bir SEC görülebileceğini vurguladı.

XRP Davası Yaklaşıyor

Ripple’a karşı açılan davanın ilk duruşması 22 Şubat tarihinde görülecek. Ripple ve SEC arasındaki davanın ise önümüzdeki birkaç hafta içerisinde kızışması ve farklı açıklamaların gelmesi bekleniyor. XRP fiyatı 0,17 dolara kadar gerilese de bunun devamında yükselişe geçti ve bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,30 doların üzerinden işlem görüyor.

XRP fiyatının davanın sonucundan direkt olarak etkileneceği biliniyor. Bu da ilk duruşmadan alınacak olumsuz bir haberin sert düşüş getirebileceği anlamına gelmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar