SEC Hangi Bitcoin ETF Başvurularını Değerlendiriyor?

Özet

  • SEC, geçtiğimiz yılın Ağustos ayından beridir ilk kez aynı anda birden fazla Bitcoin (BTC) ETF başvurusunu değerlendiriyor.
11:00
21 Şubat 2019

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto para topluluğunun yakın takibi altında tutuluyor. Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarına (ETF) ilişkin komisyona yapılan başvuruların hiçbiri şimdiye dek kabul edilmedi. Ancak kripto para girişimcileri vazgeçmiyor ve Bitcoin’i daha geniş kullanıcı kitlesine ulaştıracağına inanılan ETF’lerin önünü açmak için canla başla çalışıyor.

SEC’teki ETF Başvuruları

21 Şubat 2019 tarihi itibariyle ABD’li düzenleyici SEC’te iki ETF başvurusu değerlendirilme altında bulunuyor. 2018 senesinin Ağustos ayından beridir komisyonda ilk defa birden fazla ETF başvurusu görüşülüyor. Siz kıymetli okurlarımızla daha önceden paylaştığımız bu haberde SEC’e yapılan son BTC ETF başvurusunu bulabilir, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2019 yılında SEC’in kripto paralara eskiye nazaran daha fazla odaklanacağı söylenebilir. Komisyonun değerlendirmeye aldığı iki ETF başvurusundan birincisi VanEck ile SolidX ortaklığında ve CBOE borsası aracılığıyla yapılan başvuru. Bilindiği üzere bu başvuru hakkında çıkacak kararı tüm topluluk büyük bir heyecan ve umutla bekliyordu. Ancak bu başvuru çeşitli gerekçelerle geri çekilmiş ve şartlar olgunlaşınca, geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde komisyona yeniden sunulmuştu. NYSE Arca’nın başvurusu da SEC tarafından değerlendirilen ikinci ETF talebi.

ETF’ler Onaylanacak Mı?

Kripto para kullanıcıları arasında sıkça tartışılan sorulardan birisi de hiç şüphesiz “Bitcoin ETF başvuruları onaylanacak mı?” sorusu. SEC’in komisyon üyeleri tarafından yapılan açıklamalar bu konuda topluluğa umut veriyor diyebiliriz. ETF’lerin onaylanması kripto para piyasasına çok sayıda yeni kullanıcıyı getirebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar