Reklam

Satoshi Nakamoto’nun Kim Olduğunu Öğrenmeyi Gerçekten İstiyor Muyuz?

2008 yılından bu yana kimliğini profesyonel bir şekilde saklamış olan Nakamoto’nun kim olduğunun öğrenilmesi iyi olmayabilir.
20:19
23 Ekim 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Yıl 2008… Satoshi Nakamoto takma adlı bir kişi ya da grup Bitcoin’in whitepaper’ını yayınladı… Bu whitepaper’ın 13 yıl sonra çok büyük bir finansal devrime imza atacağı o zamanlarda Nakamoto tarafından tahmin ediliyor muydu bilinmez. Ama kısa zamanda adeta mucize yaratan varlığın arkasındaki isim hala kimliğini saklamayı başarıyor.

Bitcoin ortaya çıktığından bu yana Nakamoto ile ilgili çok sayıda ipucu paylaşıldı. Yine de Nakamoto’nun kim olduğunu hala bilmiyoruz. Her ne kadar bu merak sürekli Nakamoto hakkında araştırmalar yapılmasını teşvik etse de gerçekten Satoshi’nin ortaya çıkmasını istiyor muyuz?

Nakamoto’nun Kimliği İle İlgili Son İpucu

Ünlü iş insanı Peter Thiel yaptığı son açıklamalarda Satoshi Nakamoto hakkında yeni bir ipucu paylaştı. Aynı zamanda Facebook’un ilk yatırımcılar arasında yer alan Thiel, E-gold’un tartışıldığı ve 2000 yılında gerçekleşen bir toplantıya Nakamoto’nun da katıldığını düşündüğünü ifade etti.

PayPal, Palantir Technologies ve Founders Fund’ın kurucu ortağı Thiel, Nakamoto’nun kimliğinin araştırılmasına Anguilla’daki sahilden başlanması gerektiğini dile getirdi. Ünlü isim yaptığı açıklamalarda, Nakamoto’nun E-gold’un hatalarından ders çıkarmış olabileceğini sonrasında Bitcoin’in whitepaper’ını yazmaya başlamış olduğunu belirtti.

Thiel’ın açıklamalarına göre Nakamoto, E-gold sayesinde bir şirketin olmaması gerektiğinin ve anonim olunması gerektiğinin farkına vardı. Thiel açıklamalarına, “Bir şirket, hatta bir şirket biçimi bile hükümetle fazlasıyla bağlantılıydı.” sözlerini kullandı.

E-Gol LTD’nin kuruluşu için Anguilla’daki sahilde 200 kişinin toplandığını ve merkez bankalarını çökertmek ve o sahilde devrim yaratmak için bir arada olduklarını ifade etti. Satoshi Nakamoto’nun da o sahilde, o toplantıda olduğunu ifade eden Thiel, E-gold başarısız olduğunu ancak Nakamoto’nun bu durumdan çok önemli dersler çıkararak Bitcoin’i geliştirdiğini ifade etti.

Bunlara ek olarak kripto para topluluğunun büyük çoğunluğunun aksine Thiel, kendisinin Nakamoto’nun kimliğini ortaya çıkarmak için çok fazla çaba sarf etmediğini dile getirdi. Çünkü Thiel bu durumun kripto para ekosistemi ve özellikle Bitcoin için kötü olacağına inanıyor.

Ayrıca Thiel Nakamoto’nun kimliğinin ortaya çıkması halinde Bitcoin yaratıcısının tutuklanacağını da düşünüyor. Bu da hem Satoshi Nakamoto için hem kripto para birimleri için gerçekten iyi olmaz.

Nakamoto’nun Kim Olduğunu Gerçekten Öğrenmek İstiyor Muyuz?

Satoshi Nakamoto’nun kimliğinin ortaya çıkması demek birçok sorunun da bununla beraber gelmesi anlamını taşıyor. Öncelikle Bitcoin’in vurguladığı merkezsizlik olgusu Nakamoto’nun kimliğinin anlaşılması ile çökebilir.

Bunun yanında Nakamoto gerçekten hükümetlerin hedefi haline gelebilir tutuklanmasının yanı sıra Bitcoin sebebiyle canı yakan pek çok kurum can yakmaya da çalışabilir. Hadi diyelim bunlardan hiçbiri olmadı ve Nakamoto çalışmalarını özgürce yürütmeye devam etti. O zaman da Nakamoto’nun yapacağı her açıklama, atacağı her adım ile Bitcoin fiyatında çok büyük fiyat hareketleri oluşabilir ve piyasa arz talep dengesinden çıkarak farklı bir yola girebilir.

Şu anda piyasadaki BTC fiyatını arz ve talep belirliyor. Yani fiyat sadece alıcıların ve satıcıların elinde, yani serbest piyasa ekonomisi işliyor. Ama Nakamoto’nun kim olduğunun ortaya çıkması bu durumu sonsuza kadar değiştirebilir.

Nakamoto Ortaya Çıkmak İstiyor Mu?

Bugüne kadar herhangi bir sinyal göndermediğine ya da kimliğini ifşa etmek ile ilgili herhangi bir adım atmadığına göre bu sorunun net cevabının “Hayır” olduğunu rahatlıkla dile getirebilirim.

Çünkü Nakamoto aslında uzun zamandır herkesin hayal ettiği ama kimsenin yapmaya cesaret edemediği bir ekonomi modelini ortaya çıkardı. Nakamoto’nun kimliğini ortaya çıkması demek, Nakamoto’yu bu sistemin önüne geçirebilir ve sistem önemini yitirebilir.

Aslında ben de Bitcoin’i ilk araştırmaya başladığımda, “Nasıl olur yani mutlaka birileri Nakamoto’nun kim olduğunu biliyordur, bu kadar sıkı bir şekilde kimliğini gizliyor olamaz” demiştim. Ama olabiliyormuş. Beni de en çok bu nokta etkilemişti. Nakamoto hem kimliğini kullanmamış hem de devrimsel bir hareket başlatmıştı.

Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde kimliğin çok önemli bir ilgi olması ve etiketin “her şey” demek olması sebebiyle Nakamoto’nun bu ünden ve popülariteden kendisini uzak tutabilmesi özellikle dikkatimi çekiyor.

Ben Nakamoto’nun kimliğinin gizli kalmasının hem Bitcoin hem kripto para birimleri hem Nakamoto hem de yeni ekonomik sistem açısından gerekli olduğunu düşünenlerdenim…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar