Sadece Bir Eğlence Değil: İşletme Maliyetleri Metaverse İle Azalabilir!

Özet

  • Mad Money’nin sunucusu Jim Cramer, metaverse'ün iş alanlarını ve endüstriyi dönüştüreceğine inandığını dile getirdi.
16:10
25 Kasım 2021

Metaverse konusu pek çok kişi tarafından farklı şekillerde değerlendiriliyor. Bazı kesimler metaverse’ün gelip geçici bir heyecan olduğunu düşünürken bazıları metaverse’ün adeta “gelecek” olduğuna inanıyor. Metaverse’ün, sanıldığının aksine gelip geçici bir durum olmadığını düşünen isimler arasına görünüşe göre Jim Cramer de girdi.

“Metaverse Her Şeyi Dönüştürecek”

Eski riskten korunma fonu yöneticisi ve Mad Money’nin sunucusu Jim Cramer, metaverse’ün iş alanlarını ve endüstriyi dönüştüreceğine inandığını dile getirdi. Ayrıca Cramer’a göre metaverse, maliyetleri azaltma ve israfı ortadan kaldırma potansiyeline de sahip.

Cramer’in açıklamalarının öncesinde metaverse, Facebook’un “Meta” olarak yeniden markalanması ve Mark Zuckerberg’in metaverse ile ilgili açıklamalar yapmasından sonra gündemin en popüler konularından biri haline geldi. Decentraland (MANA) ve Sandbox (SAND) gibi kripto metaverse projeleri de bu popülerlikten paylarına düşeni aldılar ve %500’ün üzerinde artışlara imza attılar.

Bunlara ek olarak metaverse hype’ını ilk kullananlarda daha çok sosyal projeler ve oyun projelerine odaklanırken, Cramer’in endüstriyel uygulamalar vurgusu yapması özelliklle dikkatleri çekiyor:

Bence hepimiz metaverse’ün içinde olacağız, hepimiz orada eğleneceğiz ama bu gerçekten bir üretim durumu. Metaverse nedir? Metaverse, israfı ortadan kaldırmakla ilgilidir. Bir şirket, metaverse kullanarak maliyetlerinin üçte birini ortadan kaldırabilir. Bunu sadece eğlenceli bir oyun değil, endüstriyel bir oyun olarak düşünmeliyiz.

Bu Konudaki Örnekler

Cramer, metaverse’ün israfı önleyeceği ile ilgili açıklamalarına, “Nvidia, üretim sisteminde daha az atık olması için bunu yapmaya çalışıyor ve başarılı oluyorlar. Eğlenceli, ama aynı zamanda çok faydalı. Metaverse, başka türlü kontrol edemeyeceğimiz maliyetlerden kurtulma oyunudur.” sözleri ile devam ediyor.

Yardımcı sunucu Andrew Rose Sorkin, metaverse’ün hangi maliyetleri azaltabileceğini sorduğunda ise Cramer şu yanıtı verdi:

Nvidia’da bir BMW fabrikası simüle edildi. Her şey bilgisayar tarafından yapıldığından, işlerin daha hızlı ve daha iyi yapılmasının yollarını bulmak için metaverse’ü kullanabilirler. Bununla ilgili trilyonlarca hesaplama var, ancak Nvidia CEO’su Jensen Huang, BMW’nin tesislerinde atığı azaltmak için Nvidia omniverse’i tam olarak nasıl kullanabildiğini gösterdi. Maliyetlerde %30’luk bir azalmadan bahsediyorum.

Bu noktada Omniverse, Nvidia’nın kendi metaverse teknolojisine verdiği isim olarak karşımız çıkıyor. Nvidia CEO’su Jensen Huang, metaverse ekonomisinin bir gün 80 trilyon doları aşabileceğini ve bu da onu somut dünyanın mevcut ekonomisinden daha değerli hale getirebileceğini dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar