reklamı kapat

Rusya 2024 Devlet Başkanlığı Seçimlerinde Blockchain Teknolojisini Kullanacak

3 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Geçtiğimiz hafta Rus haber kanalı RT’ye röportaj veren Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pomfilova’nın açıklamalarına göre Rusya’nın  gelecek devlet başkanlığı seçimlerinde vatandaşlar, Blockchain teknolojisi altyapılı bir oy verme sistemi kullanacak.

Ella Pomfilova dünya üzerinde hali hazırda kullanılmaya başlanan sistemin 2024 yılında nasıl kullanılacağını hakkında bazı açıklamalarda bulundu;

Blockchain teknolojisi altyapısı kullanılarak yapılan seçimler güvenilir, şeffaf ve değiştirilemez olduğundan herhangi bir siber saldırı tehlikesi imkansız hale gelecek. Bu konuyu başkanla tartışacağım. Blockchain teknolojisinin kullanılması için talepler geliyor. Son seçimlerden önce elimizden gelenin en iyisini yaptık fakat seçim sonrası da tedbirli olmak gerekiyor. Amacım bu geleneksel oylama sistemi yerine Blockchain altyapısına dayalı bir sistemi kullanıma sunmak.

Geçtiğimiz seçimlerde oyların %76’lık kısmını alarak bir kez daha başkan seçilen Vladimir Putin 2000 yılında geçici olarak geldiği başkanlık görevini 2024 yılına kadar devam ettireceği kesinleşti. O günden bugüne 4 seçim kazanan Putin geçtiğimiz yıllarda ABD’deki başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlanmıştı.

Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı seçim anketlerinde bu yıl Blockchain teknolojisi kullanıldı. Anketlerde Putin %73.9 oy alırken Komünist partisi lideri Pavel Grudinin oyların %11.2’sini aldı. Rusya Kamuoyu Araştırmaları Genel Müdürü Valery Fyodorov geleneksel sistemleri kullanırken sürekli DDOS saldırıları sonucu operasyonların sürekli durduğunu belirtti. Ancak Blockchain teknolojisi kullanılarak yapılan anketlerde ise herhangi bir dış etkiye maruz kalmadıklarını ve böylelikle şeffaf sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Kaynak: Bitrazzi

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.