reklamı kapat
  • BTC  :  41.350,89 ₺
  • ETH  :  3.277,90 ₺
  • BCH  :  5.063,01 ₺
  • XRP  :  3,95 ₺
  • BTC 41.350,89 ₺
  • ETH 3.277,90 ₺
  • BCH 5.063,01 ₺

RSK’den Smart Contracts’li Sidechain Hamlesi

8 Kasım 2017
  • Serhat AntSerhat Ant
Bitcoin startup’ı RSK, 2017’nin en merakla beklenen gelişmelerinden biri olan sidechain projesini yıl sonuna doğru kullanıma sokmayı planlıyor. Şirketin tam olarak yapmayı planladığı şey bitcoin’e smart contracts işlevselliğini getirmek. Bu, başka sistemlerle birlikte çalışabilen bir sidechain (yan zincir) sayesinde gerçekleşecek.

Sidechain’ler, yapılarında bulunan farklı teknik özellikler sayesinde bitcoin ve diğer blockchain’ler arasında token’lerle ileri ve geriye yönelik işlemler yapılabilmesine olanak sağlıyor. RSK kurucu ortağı ve başmühendisi Sergio Lerner, platformun çalışmaya başlamasıyla birlikte kullanıcıların bitcoin’de ilk kez ethereum’a benzer araçlar kullanacağını ifade etti. Mikrofonu patrona uzatalım:

“Bu, RSK’nin ana ağ sürümü olacak. Bitcoin’lerinizi ‘smart bitcoin’lere’, RSK ağının kripto parasına çevirebileceksiniz. Solidity’deki istediğiniz sözleşmeyi bitcoin kullanarak etkinleştirebileceksiniz.”

Öte yandan şirketin verdiği tarih oldukça önemli. Öyle ki RSK, bitcoin ağında 2 farklı kripto paranın doğmasına sebebiyet verecek ve ay ortasında gerçekleşecek SegWit2x hard fork’unu bekliyor.

“Sıramızın gelmesi için hard fork’u bekliyoruz. Hangisinin (hangi kripto paranın) yola devam edeceğini bilmiyoruz. Değişiklik fork’a bağlı.”

Projenin başmühendisi Lerner, bazı işlem verilerini gizleyecek “gizli işlemler” ve RSK kullanıcılarının her saniye başı kaç işlem yapabileceğini belirleyecek “chain üstü ölçeklendirme geliştirmeleri” üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi. Her iki planın da 2018’de aktive edileceğini aktaran Lerner, “Önümüzdeki yıl ekleyeceğimiz daha çok şey var” demekle yetindi.

RSK bir yana, bitcoin’le smart contracts’i buluşturmayı amaçlayan projelerin sayısı şu sıralar artmış durumda. Örneğin Blockstream’de altyapı teknoloji geliştiricisi olarak çalışan Russell O’Connor, geçtiğimiz hafta bir white paper yayınladı. White paper’da bitcoin’in komut diline yönelik geliştirilen Simplicity (basitlik) isimli bir teklif dikkat çekiyor.

Kaynak: Coindesk

loading...