X


Ripple (XRP) CEO’sundan Bitcoin Destekçilerini Kızdıracak Açıklamalar

Brad Garlinghouse, enerji konusunda yeni açıklamalar yaptı.
10:20
10 Kasım 2020

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse yine enerji tüketimine değindi ve bir nevi Bitcoin’i eleştirdi. Joe Biden yönetiminin çevreye karşı daha duyarlı olacağını ifade eden CEO, nakit parayı Bitcoin’e (BTC) dönüştüren şirketlerin “maliyeti oldukça yüksek bir hata” olabileceğini düşünüyor.

İklim Değişikliği ve Bitcoin

Pazartesi günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Garlinghouse, yeni Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın iklim değişikliği konusunda çok daha sert olacağını ve halka açık tüm şirketlerin sera gazı üretim faaliyetlerini açıklamaları gerekeceğini ifade etti. CEO’nun açıklamalarına göre Square gibi şirketler, Biden göreve başlar başlamaz uygulamaya konulabilecek yeni federal kurallara “dikkat etmek isteyebilecek” firmalar haline gelecek.

Garlinghouse’un yorumları, Biden’in Paris Anlaşması’na yeniden katılma ve emisyonları azaltmak için idari emirlerin imzalanması dahil olmak üzere iklim değişikliği konusunda önerdiği bazı önlemleri özetleyen NYT Politics’in daha önceki paylaşımlarına dayanıyor. Eski Başkan Trump, anlaşmanın ABD ekonomisine zarar vereceği iddiaları nedeniyle 2017’de Paris anlaşmasından çekilmişti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Şirketlerin Bitcoin Yatırımları

Square geçen ay 4.709 Bitcoin‘i bilançosuna ekleyerek kripto para ekosisteminde büyük ses getirmişti. Satın alma sırasında yeni alınan Bitcoin miktarı, ödeme şirketinin elindeki mevcut nakdinin yaklaşık  yüzde 1’ini oluşturuyordu.

Öte yandan Ağustos ayında büyük teknoloji şirketi MicroStrategy, 250 milyon dolarlık dijital varlık satın alarak Bitcoin’i yeni rezerv para birimi haline getirdiğini açıkladı. İş zekası firması o zamandan beri varlıklarını 38.250 BTC’ye çıkardı. Bu da yaklaşık olarak şu anda 590 milyon dolara tekabül ediyor.

Bunlara ek olarak Garlinghouse, MicroStrategy‘nin kripto yatırımlarını Ağustos ayında övmüştü. Ancak başkanlık seçimlerinin ardından duruşunu değiştirmiş gibi görünüyor. Ripple’in “paranın sürdürülebilirliği” anlatısı, yeni seçilen Biden yönetiminin iklim endişeleriyle aynı doğrultuda gibi görünüyor. Ayrıca XRP’nin enerji tüketimi konusunda Bitcoin’den kesinlikle çok daha avantajlı olduğunu da CEO fırsat buldukça dile getiriyor.

Ayrıca Ripple her 1 milyon işlem için, XRP token’ının Bitcoin’in 4,51 milyar ampullük enerji tüketimine kıyasla 79.000 ampul enerji tüketimi sağlayacağını belirtiyor. Şirket, XRP’nin Bitcoin’den 57.000 kat daha verimli olduğunu iddia ediyor.

Bunların yanında XRP’nin hala BTC’den fiyat performansı açısından daha alt seviyede yer aldığı ve yaklaşık 3 yıldır yatırımcıların beklentilerini tam anlamıyla karşılamadığı görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar