reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

10 Aralık 2018
  • Barış B.Barış B.

Ripple, hafta açılışını 0,37$ seviyesinden yapmıştı. Ancak piyasadaki satış baskısı neticesinde düşüşe geçerek 0,292$ seviyesine kadar geriledi. Hafta kapanışını 0,317$ seviyesinden yapan XRP, haftalık bazda %14,5 değer kaybetmiş oldu. Hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Ripple, haftaya L2 (0,355$) seviyesinin üzerinde başlangıç yapmış ancak haftanın ilk günüde gelen satış dalgası ile bu seviyeyi aşağı yönlü kırmış. Salı günü ise yukarı yönlü bir hamle görüyoruz. Ancak L2 (0,355$) seviyesinin tam üzerinde kapanış yapılmasına rağmen yukarı kırılım gerçekleşmemiş. Çarşamba gününden itibaren başlayan satış dalgası ise fiyatı neredeyse L1 (0,283$)  desteğine kadar gerilemiş. Hafta sonuna geldiğimizde ise yukarı yönlü bir toparlanma görüyoruz. XRP/BTC grafiğine baktığımızda ise yatay bir hafta geçirildiğini söyleyebiliriz. Ancak Pazar günü barında hem yükselen trendin hem de FIBO3 0.382 (8786 Sats) seviyesinin aşağı yönlü kırılımı söz konusu. Grafiklerin hacim barlarına bakarsak Cuma ve cumartesi günlerinde bir miktar artışın haricinde hafta genelinin durağan seyrettiği yorumunu yapabiliriz. Bu gelişmeler doğrultusunda değerlendirmemize geçelim.

Ripple, piyasa içerisinde değer kaybı bakımından en başarılı performans sergileyen altcoinlerden bir tanesi. Tabi bu başarısını, BTC karşısındaki değerini diğer altcoinlere göre daha iyi koruyarak elde etti. Ancak BTC’ nin değer kaybetmesi XRP’ yi de ister istemez olumsuz etkiledi ve XRP fiyatı 0,292$ seviyelerine kadar geriledi. Mevcut durum için ise XRP/BTC grafiğinde iki aylık yükselen trendin aşağı yönlü olarak kırıldığını görüyoruz. Bu durumun XRP için olumsuz olduğunu ve satış baskısını beraberinde getireceğini düşünüyorum. FIBO3 0.5 (7886 Sats) ve FIBO3 0.618 (6986 Sats)  seviyeleri XRP/BTC grafiğindeki kısa vade destek bölgelerimizi oluşturuyor. BTC’ nin değerine göre XRP’ nin dolar değeri artış gösterse de; XRP’ nin BTC karşısındaki değer kaybetmesi Dolar değerini de aşağı çekecektir. XRP dolar grafiklerinde ise L1 (0,283$) – L2 (0,355$)  bant aralığını takip ediyoruz. Kısa vade de rahatlama için ise mutlaka  L2 (0,355$)  seviyesinin üzerinde bulunulması gerekiyor. L2 (0,355$)   seviyesinin üzerinde ise A düşen trendinin direnç olarak çalışacağını düşünüyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 10.12.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.