X

Ripple CTO’sundan Büyük İtiraf: Topluluk İsterse XRP’ler Yakılabilir!

David Schwartz, topluluğun istemesi halinde XRP’lerin yakılabileceğini dile getirdi. 
08:08
4 Aralık 2020

Bir Blockchain devi olan Ripple, kripto para birimi XRP’nin arzının yarısını elinde bulunduruyor ve geçmişte bu konuyla ilgili oldukça fazla sorun yaşadı. Ancak Ripple, fiyat manipülasyonu yaptığı ile ilgili iddiaları sürekli çürütmeye çalışıyor ve bunu son zamanlarda bir nebze de olsun başarıyor gibi görünüyor.

Yine de Ripple teknik sorumlusu yaptığı son açıklamada kullanıcıların gözünü biraz korkuttu.

XRP’ler Yakılabilir

Ripple baş teknoloji sorumlusu David Schwartz, kararın kabul edilip edilmediğine bakılmaksızın şirketin doğrulayıcılar tarafından 48 milyar XRP tokenini yakmaya zorlanabileceğini itiraf etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Schwartz Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, topluluğun Ripple’a tüm XRP token arzını yakması için oy verebileceğini doğruladı ve Blockchain’in “çok demokratik” olduğunu belirtti. Schwartz konuyla ilgili açıklamasında,  “Ripple’ın bunu durdurmak için yapabileceği hiçbir şey olmazdı.” sözlerini kullandı.

XRP Ledger Değişiklikleri

XRP Ledger değişiklikleri, defterin doğrulayıcılarından %80 onay almasını gerektiriyor ve iki hafta boyunca bu eşiğin üzerinde kalınırsa değişiklikler etkinleştiriliyor. Haziran ayında, XRPL’deki doğrulayıcılar yani validatörler Ripple‘ın desteği olmadan, “Kontrol Değişikliği” olarak adlandırılan yeni bir değişikliği kabul etmek için özellikle oy kullandı.

Bahsi geçen değişiklik, kullanıcıların daha sonraki bir dönemde kullanılabilecek ve önceden belirlenmiş bir XRP miktarı için birbirlerine çek yazma faaliyeti ile ilgiliydi.

Buna ek olarak Schwartz’ın açıklaması, geçen yıl Kasım ayında meydana gelen ve Ripple’ın tek taraflı olarak fazla arzı yakmaya karar verebileceği ile ilgili haberlerin ortaya çıkmasından sonra geldi. O dönemde bu açıklamalar yapıldığında Stellar, 105 milyar olan XLM token arzını 50 milyara düşürmüştü.

Ripple Fiyatı Nasıl Etkilenir?

Aslında Ripple, XRP fiyatı üzerinde etkili olmakla sürekli suçlanıyor. Ripple, rutin olarak token sattığı için geçtiğimiz zamanlarda eleştirilmişti. XRPArcade tarafından 2020’nin başlarında yayınlanan bir rapora göre, firma Aralık 2017’den bu yana ayda ortalama 196 milyon XRP sattı.

Ancak Ripple, bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde XRP satmayı bıraktı ve fiyatı desteklemek için token’ları geri almaya başladı. Üçüncü çeyrekte firma 45,5 milyon dolarlık XRP satın aldı.

Eğer bir token yakma işlemi gerçekleşirse normal şartlarda XRP değerinin artması beklenir. Çünkü piyasa bulunan XRP miktarı azalacak. Bu da fiyatın artması ile sonuçlanacak. Ancak yine de XRP tartışmalı bir kripto para birimi olduğu için token yakma işleminin ters etki yaratabileceği de düşünülüyor.

Bunlara ek olarak XRP fiyatının son zamanlarda iyi bir performans sergilediğini ve analistlerin artışın devam etmesini beklediğini de belirtmekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar