X


Renault Yedek Parça İçin Blockchain Kullanacak

Renault'un yeni blockchain projesi ortaya çıktı.
13:25
13 Eylül 2020

Dünyanın en büyük otomotiv üreticileri arasında yer alan Groupe Renault tarafından yayınlanan açıklamada, önde gelen araç üreticileri ile yapılan işbirliği çerçevesinde yedek parçalar için blockchain teknolojisinden faydalanılacağı açıklandı.

XCEED kısaltmasını taşıyan ve temel olarak yedek parçaların istenilen şartları karşıladığından emin olunmasını hedefleyen proje, IBM ortaklığı ile geliştirildi. Renault’un söz konusu blockchain platformu Hyperledger Fabric tarafından geliştirildi.

Renault XCEED’i Hayata Geçirdi

Renault, XCEED projesini bir araç üretim merkezinde denedi ve ağın saniyede yüzlerce işlem yapabildiğini ve birçok parçayı kayda alabildiğini gördü. XCEED, parçaların uyum bilgilerini araç üreticileri ile paylaşıyor. Renault konu hakkında yaptığı açıklamada bu projenin bilgi paylaşımını ve gerçek zamanlı üretimi hızlandıracağını vurguladı.

XCEED sayesinde güvenli bir araç üretim ve parça üretim ağı kurulacak ve birçok araç üreticisine aktarılacak gerçek zamanlı bilgi ile süreç çok ciddi bir şekilde kısaltılabilecek. Renault’un bu projedeki ortakları arasında Continental, Faurecia, Plastic Omnium ve Saint-Gobain yer alıyor. İlk olarak 2019 yılında duyurulan projenin testi ise ancak 2020 yılında gerçekleştirilebildi.

Blockchain teknolojisinin hayatın her alanında kullanıldığı da Renault’un açıklaması ile bir kez daha görülmüş oldu. Renault’un yanı sıra başka otomotiv devleri de sık sık araç üretimi için blockchain teknolojisine başvurmuştu. Blockchain kesinlikle veri paylaşımını çok daha hızlı ve masrafsız bir  hale getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar