Rapor: Kripto Para Madencilik Ekipmanı Pazarı 2023’e Kadar Nasıl Bir Büyüme Sergileyecek?

Reportlinker'a göre kripto para madencilik donanımı pazarı 2023'e kadar yıllık %10 bileşik büyüme oranına ulaşacak.
21:00
2 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Araştırma firması Reportlinker’ın raporuna göre kripto para madencilik ekipmanı pazarının 2023 yılına kadar genişlemesi bekleniyor.

Rapora göre yeni üretilen kripto para madencilik donanımları, pazarın büyümesini kolaylaşıracak. Böylece kripto para madencilik donanımı pazarının 2023’e kadar %10 bileşik yıllık büyüme oranına ulaşacağı öngörülüyor.

Rapor, Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri (FPGA) ve Uygulamaya Özgü Tümleşik Devre (ASIC) gibi donanımlardaki talep artışının kripto para madencilik ekipmanı pazarındaki büyümenin itici gücü olacağını gösteriyor.

Kripto Para Madenciliği

Kripto para madenciliğinin yüksek maliyetine rağmen düşük kâr marjına sahip olması, pazardaki büyümenin önündeki en büyük engel. Ancak piyasadaki kripto para madencilik ekipmanı üretici sayısının sürekli artması pazarın büyümesini olumlu şekilde etkileyebilir.

2018 yılında kripto para piyasasında başgösteren ayı sezonu kripto para yatırımcılarınının yanı sıra kripto para madencilik ekipmanı üreticilerini de ciddi şekilde etkiledi. Kripto kışından etkilenen şirketlerden biri de Nvidia oldu. 9 Kasım’da 2018 yılının üçüncü çeyrek mali verilerini açıklayan Nvidia talebin azalması nedeniyle ekran kartı satışlarında da ciddi bir düşüş yaşandığını bu nedenle de stoklarının ellerinde kaldığını duyurmuştu.

Coinhive ve Bitmain

Geride bıraktığımız Şubat ayında ise ünlü madencilik platformu Coinhive maddi yetersizlikler nedeniyle faaliyetlerini sonlandıracağını açıklamıştı. Önde gelen kripto para madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain geçtiğimiz yıl ayı sezonu nedeniyle zor zamanlar geçirmişti. Bitmain, içerisine düştüğü kötü ekonomik durumdan kurtulmak için çalışan sayısında küçülmeye gitmiş ve dev projelerini rafa kaldırmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar