reklamı kapat

Piyasa Neden 8.000 Dolarda Durdu?

Sırada ne var? Bir düzeltme mi yoksa bir boğa koşusu mu?
12:00
21 Mayıs 2019

Nisan ayında güzel bir ivmeyle yükselmeye başlayan Bitcoin fiyatı 8.000 dolar sınırını aşarak yüzleri güldürdü. Geçtiğimiz günlerde fiyatın yeniden 7.500 dolar seviyesini test etmesi piyasayı biraz tedirgin etmiş olsa da lider kripto para kısa sürede 8.000 doların üzerine çıkarak kripto kışın sona erdiğinin sinyallerini verdi.

ETF Başvuruları

Son günlerin belki de merakla beklenen en önemli kararı SEC’in VanEck ETF‘i hakkında vereceği karardı. Geçtiğimiz hafta Bitwise‘ın başvurusunu erteleyen SEC, VancEck ETF’ini de ertelediğini açıkladı. Her ne kadar artık SEC’in kararlarının piyasayı eskisi kadar etkilemediği düşünülse de ETF onayı Bitcoin fiyatını birden 10.000 dolara taşıyabilir.

Bitwise’ın ETF başvurusunun geçtiğimiz hafta ertelenmesi ve VanEck hakkında herhangi bir açıklama yapılmaması “Acaba VenEck ETF’i red mi edilecek?” sorusunu akıllara getirdi. Çünkü SEC bu zamana kadar iki başvuruyu aynı anda değerlendirmişti. Her iki başvuruda henüz reddedilmediğine göre, Bitcoin fiyatının bir onay ile yükselebileceği ihtimali de hala gündemde tutulabilir.

Teknik Faktörler

20 Mayıs’taki hareketlere bakıldığı zaman, Bitcoin fiyatının 8.245 dolar seviyesi ile yaklaşık olarak 7.688 dolar aralığında hareket ettiğini görüyoruz. Analistlere göre bu noktada eğer Bitcoin ETF‘nin onaylandığı haberi gelseydi fiyatın göreceği ilk seviye muhtemelen 8.600 dolar seviyesi olacaktı.

Ancak 8.600 dolar seviyesinin hala mümkün olduğunu düşünen piyasa analistleri 24 Mayıs ya da 25 Mayıs’ta bu seviyenin görüleceği tahminin yürütüyor. Küresel perspektif açısından bakıldığında da önümüzdeki birkaç yıl içinde ayıların piyasaya geri dönmesi beklenmiyor. Bitcoin’in şu anda bir genişleme aşamasında olduğu ve aşamanın biriktirme ve boğa döngüleriyle desteklendiği ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.