Piyasa Değeri Bakımından Yüksek Artışlar Kaydeden Solana, Cardano’yu Geride Bıraktı ve Ethereum’un En Büyük Rakibi Oldu!

Ethereum blok zincirindeki bazı eksiklikler nedeniyle ortaya çıkan Ethereum alternatifi projeler, son dönemlerde iyice popülerlik kazandı. Solana, son zamanlarda bu projeler arasında, en çok öne çıkan akıllı kontrat platformu oldu.
15:32
6 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uzun bir süre boyunca Ethereum, akıllı kontrat platformları arasında tek alternatifti. Ancak kripto para piyasasının büyüyen kullanıcı sayısı ve artan piyasa değeri ile birlikte, Ethereum’a yeni alternatifler ortaya çıktı.

Solana, En Büyük Ethereum Rakibi Oldu

Ethereum ağında ölçeklenebilirlik sorunu ve yüksek işlem ücretleri gibi problemler baş göstermeye başlayınca, birçok kripto para kullanıcısı başka alternatifler aramaya başladı ve yeni projeler ortaya çıktı. Zamanla artan proje sayısı ile birlikte, 12 bin dijital varlık sayısını aşan kripto para ekosisteminde Solana, Polkadot ve Cardano, şu ana kadar Ethereum’a en iyi alternatif olan projeler oldu.

Piyasaya sürülmesinden bu yana Cardano’nun, ölçeklenebilirlik ve güvenlik hususlarında Ethereum’a en iyi alternatif olması beklendi. Ancak Cardano blok zinciri son zamanlarda bazı yönlerden geri kalmışlık belirtileri gösterdi. Ağda akıllı sözleşmeler aktif edilmiş olsa da, Solana ile karşılaştırıldığında ağ, daha az aktivite gösterdi. Bunun bir sonucu olarak Solana, piyasa değeri bakımından ciddi bir artış kaydetti ve rakibi Cardano’u geride bırakarak, Ethereum’a en büyük alternatif proje oldu.

Ethereum, Hala Açık Ara Lider

Ethereum blok zincirinin, ölçeklenebilirliği, yüksek işlem ücretleri ve işlem hızındaki ciddi sorunları ile birlikte ekosistemde birçok alternatif proje ortaya çıksa da, Ethereum hala açık ara lider konumunda. DeFi ve NFT ekosistemlerinin büyümesiyle beraber, Ethereum ağındaki aktivite sayısı da ciddi oranlarda artış gösterdi. Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilen proje sayısı, her geçen gün katlanarak büyüdü.

Bunun yanı sıra akıllı kontrat platformu, Ethereum 2.0 sürecini başlattı. Ağdaki birtakım sorunları çözmek amacıyla başlatılan bu Ethereum 2.0 süreci, şu ana kadar yapılan bir dizi başarılı güncelleme ile birlikte ciddi bir yol katetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar