Patlamaya Hazır Roket Gibiler! İşte Sert Yükselmesi Beklenen 5 Altcoin!

Özet

  • Altcoin piyasasına bakıldığında güçlü yükseliş yapma potansiyeli bulunan, öne çıkan birkaç altcoin'in göze çarptığı görülüyor. İşte 2023'te muazzam bir yükseliş için hazır gibi görünen beş altcoin.
23:23
28 Mart 2023
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bitcoin (BTC), kripto paraların ilk gününden bu yana en büyük kripto para olarak konumunu korumayı başardı ve yüksek volatilite süreçlerine rağmen fiyatındaki yükseliş ve benimsenmesinde büyük başarı elde etti. Bu başarı, sonradan çıkan ve altcoin olarak adlandırılan varlıkların da en büyük kripto parayı taklit ederek hareket etmesine neden olurken, yatırımcılar da piyasadaki bir sonraki büyük yatırım fırsatını bulmak için arayışa girmiş durumdalar. Bu bağlamda, gelecekte güçlü yükseliş yapma potansiyeli bulunan, öne çıkan birkaç altcoin’in göze çarptığı görülüyor. İşte 2023’te muazzam bir yükseliş için hazır olduğu düşünülen beş altcoin.

XRP (XRP)

Son haftalarda büyük ilgi gören XRP için 2023, benimsenme ve düzenleyici taraftaki gelişmeler bakımından altcoin için en önemli dönemlerden biri olarak kabul ediliyor. Büyük finans şirketleri ve bankaların sınır ötesi ödemeler için Ripple ağını kullanmaya başlamasıyla birlikte altcoin’in benimsenmesinde artış görüldü. Öte yandan Ripple ile ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) arasında devam eden yasal savaş XRP’nin geleceği için belirleyici olarak kabul ediliyor. Davanın Ripple lehine sonuçlanmasının XRP için büyük bir yükselişin tetikleyici olması bekleniyor.

Cardano (ADA)

Cardano (ADA), merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasında yer edinmeyi ve Ethereum (ETH) gibi en büyük akıllı sözleşme platformunu geçme hedefiyle kendisini geleceğin ekosistemi olarak konumlandırıyor. Bu doğrultuda ADA’nın fiyatının olumlu bir seyirden geçmesi konusunda ışık tutacak şekilde Cardano ağında zincir üstü gelişimin arttığı görülüyor.

Bu gelişmenin önemi, Cardano’yu kapsayan GitHub girdilerinin sayısı ile öne çıkıyor. Örneğin, 2 Mart 2023 tarihi itibariyle Cardano, GitHub’da en yüksek geliştirme aktivitesine sahip ikinci altcoin oldu. Aynı zamanda, ağ üzerinde Djed stablecoin’in piyasaya sürülmesi Cardano için bir yükseliş unsuru olarak kabul ediliyor.

The Graph (GRT)

GRT, yapay zeka tabanlı viral sohbet robotu ChatGPT’nin başarısının ardından yapay zeka teknolojisini çevreleyen hype’dan faydalanan altcoin’ler arasında yer alıyor. Bu ilgi, yapay zeka teknolojisinin günlük hayata girmesiyle birlikte devam etmesi beklenen yükseliş trendi beklentisiyle birlikte, teknolojiyi çevreleyen altcoin’lerde de büyük ölçüde fayda sağladı.

Piyasa değerine göre en büyük 100 kripto para arasında yer alan GRT, yapay zeka hype’ının yanı sıra, Blockchain verilerini düzenlemek ve bunlara erişmek için yeni bir yaklaşım sunuyor. Ayrıca stake etme, ödemeler, endeksleyiciler gibi birçok alanda kullanılabiliyor.

The Graph ağı ayrıca Polygon (MATIC) ile yaptığı gibi stratejik iş birliklerinden da faydalanmayı hedefliyor. The Graph, bu iş birlikleri kapsamında Polygon’un ekosistemiyle entegre oldu ve onu yeni bir sisteminin temeli olarak seçti.

Decentraland (MANA)

Decentraland (MANA), 2023’ün başında ivme kazanan metaverse altcoin’leri arasında yer alıyor ve yatırımcılar bu türdeki altcoin’lere yoğun ilgi gösteriyor. Aslında, metaverse altcoin’leri kullanıcıların çevreyi şekillendirebildiği ve işlerin nasıl yapıldığını kontrol edebildiği merkeziyetsiz Blockchain’i sanal gerçeklikle birleştirildikleri için benzersizdir. Bu özellik, merkeziyetsiz yönetişim ve kontrol ile kullanıcı odaklı bir sanal dünyaya katılmalarına imkan tanıdığı için yatırımcılar için oldukça cazip olarak görülüyor.

Metaverse sektörü geliştikçe, MANA‘nın bu alanda öncü bir varlık olarak, mevcut bir sanal topluluk gibi benzersiz niteliklere sahip olacak şekilde pozisyon almış durumda. Bu özellik Decentraland’a sanal dünyadan faydalanmak isteyen dijital şirketlere karşı avantalı bir konumda olmasını sağlıyor.

Shiba Inu (SHIB)

İkinci en büyük köpek temalı altcoin olan Shiba Inu (SHIB), başlangıçtaki herhangi bir fayda sağlamadığı konusunda eleştirilmesine rağmen yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. SHIB‘in potansiyeli, topluluğun varlığı yerleşik varlıklarla rekabet edebilir hale getirmeyi amaçlayan girişimler başlatmış olmasına dayanıyor. Shiba Inu geliştiricilerinin üstlendiği yaklaşımlardan biri, altcoin’in yakım oranını artırarak hızlandırmak ve Shibarium olarak adlandırılan ve oyunun kurallarını değiştiren bir Layer 2 ölçeklendirme çözümüyle ağı yükseltmek.

Shibarium’un yenilikçi Layer 2 çözümü, işlemleri daha hızlı ve daha uygun maliyetli hale getirerek dönüştürme potansiyeline sahip. Shibarium’un piyasaya sürülmesinin Shiba Inu topluluğu ve kripto para endüstrisinin geri kalanı için önemli bir başarı olarak görülüyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI